Priemyselný kolaboratívny robot zvyšuje kvalitu a spoľahlivosť

Dvojramenný kolaboratívny robot YuMi® stovky hodín testuje bankomaty a zlepšuje ich kvalitu a spoľahlivosť.

YuMi®, priemyselný robot spoločnosti ABB, si dokáže veľmi presne poradiť aj s najzložitejšími zadaniami, a pritom bezpečne pracovať bok po boku s ľuďmi.

Tentokrát si do svojho portfólia úloh, s ktorými si vie poradiť, pridáva ďalšiu: testovanie bankomatov.

Robot YuMi stovky hodín testuje bankomaty

Softvér bankomatov sa zvyčajne aktualizuje každých 6 mesiacov, aby bezpečnosť ich finančných transakcií držala krok s technologickým vývojom.

Pred každým takýmto krokom je však potrebné vykonať sériu opakujúcich sa testovacích úkonov, ktoré zabezpečia, že všetko ostane v súlade s globálnymi aj lokálnymi požiadavkami bezpečnosti, spoľahlivosti a užívateľského komfortu.

Toto testovanie sa bežne vykonávalo manuálne, čo znamená, že pracovníci vtedy strávia pred bankomatom stovky hodín, navyše s rizikom ľudského omylu.

Bankomat ATM robot YuMi testuje neustaĺe
S robotom YuMi® sa rýchlosť a spoľahlivosť testovania softvéru bankomatov výrazne zvyšuje

Nedávno sa švajčiarska spoločnosť zaoberajúca sa softvérom pre bankomaty Abrantix AG rozhodla poveriť robot YuMi®, aby vykonal automatické testovanie bankomatov pre firmu Diebold Nixdorf.

Testovacie prostredie inštruuje YuMi®-ho, ako má testovať bežné operácie, napr. vloženie karty, naťukanie PIN kódu a výber peňazí, presne tak, ako to robí človek.

Prototyp dvojramenného robota pre testovanie bankomatov je prelomovým objavom vo svete bankovníctva.

Testovanie je dokonca také vyčerpávajúce, že YuMi® je naprogramovaný tak, aby zámerne urobil aj chyby, ktoré by mohli urobiť ľudia, napr. vloženie balíku peňazí stále previazanom kancelárskou páskou. Tak sa zabezpečí, že si softvér dokáže poradiť aj s ďalšími problémami.

Testovacie cykly nám mohli v minulosti spôsobiť viacero problémov a časových sklzov. S robotom YuMi® a jeho riešením máme tieto úlohy viac pod kontrolou a zamestnanci sa o to viac môžu sústrediť na vylepšovanie testovacích postupov alebo vývoj nových funkcionalít, zatiaľ čo YuMi® vykoná samotný test.

výkonný riaditeľ
Robot YuMi testuje ATM 24 hodín
Vývojári pracujú na vylepšeniach a robot ich v následne otestuje

Testovací systém bankomatov je práve tým presným kolaboratívnym procesom, pre ktorý je YuMi® ako stvorený. YuMi® vie na svojich zadaniach pracovať bezpečne s ostatnými zamestnancami a navyše na nich môže pracovať 24 hodín denne

Táto aplikácia je najnovšou ukážku rozsiahlych schopností robota YuMi®. Ten bol pôvodne navrhnutý na montáž malých súčiastok. Jeho flexibilita mu však zaručuje využitie v mnohých iných oblastiach.

YuMi® je univerzálny

Robot YuMi® sa hodí pre rôzne, predovšetkým monotónne sa opakujúce práce, ktoré sa v angličtine často označujú ako „three D’s“ (dirty, dull, dangerous = špinavá, nudná, nebezpečná) a skutoční zamestnanci sa môžu viac sústrediť na zmysluplnejšie, špecializovanejšie a inteligentnejšie zadania.

Robot YuMi® už potvrdil svoju univerzálnosť aj mimo výrobných závodov, napríklad zložením rubikovej kocky či s prípravou sushi. V roku 2017 dokázal dokonca dirigovať orchester počas live predstavenia Andrea Bocelliho v talianskom meste Pisa.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *