Prvá súkromná 5G sieť v priemyselnom prostredí

Siemens a Qualcomm vytvorili prvú súkromnú standalone 5G sieť v priemyselnom prostredí.

Spoločnosti Siemens a Qualcomm Technologies, Inc. predstavili prvú súkromnú „standalone“ 5G sieť v reálnom priemyselnom prostredí. Je dostupná v pásme 3,7-3,8 GHz.

Na projekte sa podieľali obe firmy – Siemens poskytol skúšobné podmienky v priemyselnom prostredí a koncové zariadenia (napr. riadiace systémy Simatic) a Qualcomm dodal testovaciu 5G sieť a príslušné skúšobné vybavenie.

Sieť piatej generácie bola testovaná v automobilovom showroome a v skúšobnom centre spoločnosti Siemens v Norimbergu. V showroome sú k videniu automaticky riadené vozíky (AGV), ktoré sa využívajú prevažne v automobilovom priemysle.

Vyvíjajú sa tu, testujú a prezentujú aj nové výrobné možnosti a metódy pred ich vlastným sprevádzkovaním u zákazníka. Výrobcovia automaticky riadených vozíkov tu môžu vidieť interakciu jednotlivých produktov naživo.

V automobilovom showroome a v skúšobnom centre môžu Siemens a Qualcomm spoločne testovať rozmanité technológie v SA 5G sieti v reálnych prevádzkových podmienkach a vytvárať riešenia pre budúce priemyselné aplikácie.

Skúšobný 5G systém, ktorý spoločnosť Qualcomm Technologies inštalovala za menej ako tri týždne, zahŕňa infraštruktúru a koncové zariadenia. Siemens poskytol príslušné priemyselné prostredie vrátane riadiacich systémov Simatic a IO zariadení.

„Priemyselné siete piatej generácie sú bránou ku komplexnej bezdrôtovej sieti v oblasti výroby, údržby a logistiky. Vysokorýchlostný a mimoriadne spoľahlivý prenos dát a extrémne nízke oneskorenie zvyšujú účinnosť a flexibilitu priemyselných prevádzok, “ uviedol generálny riaditeľ prevádzkovej spoločnosti Siemens Process Automation.

Testovanie 5G siete v priemyselnom prostredí: súkromná „standalone“ sieť

„Zo spolupráce s Qualcomm Technologies máme ohromnú radosť a vďaka nej môžeme ďalej pokročiť vo vývoji a v technickom zavádzaní súkromných 5G sietí v priemyselnom prostredí. Desiatky rokov našich skúseností nielen s priemyselnou komunikáciou nám v spojení s know-how spoločnosti Qualcomm Technologies otvárajú cestu k priemyselným bezdrôtovým sieťam budúcnosti.“

„Tento projekt nám poskytne cenné skúsenosti z reálneho sveta, ktoré môžeme uplatniť v budúcom vývoji, a predstavuje kľúčový míľnik pri zavádzaní sietí piatej generácie v priemyselnej automatizácii,“ uviedol senior VP & President spoločnosti Qualcomm Europe / MEA.

Vďaka spojeniu našich možností v oblasti 5G konektivity a rozsiahleho know-how môžeme zavádzať nové technológie, dolaďovať jednotlivé riešenia a ďalej pracovať na tom, aby sa chytrá priemyselná infraštruktúra stala realitou.

Nemecká spolková sieťová agentúra vyhradila pre lokálnu priemyselnú prevádzku celkovú šírku 100 MHz z pásma 3,7 GHz až 3,8 GHz. Nemecké podniky si môžu časť tohto pásma každoročne prenajať a využívať ho výlučne na prevádzku vlastných privátnych 5G sietí s tým, že je zároveň zaistená optimálna ochrana dát.

Siemens používa tento princíp vo svojom showroome pri vyhodnocovaní a testovaní priemyselných protokolov, napr. OPC UA či Profinet, a pri bezdrôtovej komunikácii pomocou siete 5G.

Dlhoročná spolupráca Siemens a Qualcomm Technologies sa zameriava na technologické riešenia v oblasti bezdrôtovej komunikácie. Jej výsledkom bolo okrem iného aj portfólio Siemens Scalance pre bezdrôtovú komunikáciu v priemysle.

Vďaka skúsenostiam Qualcomm Technologies s technológiami pre siete piatej generácie prešla táto spolupráca hladko k vytvoreniu prvej súkromnej siete 5G v režime „standalone“ v priemyselnom prostredí.

Umožňuje tak vývoj a testovanie riešenia, ktoré môžu byť využité pri nadchádzajúcom spustení fázy Release 16 štandardu 5G.


Zdroj: www.siemens.com, upravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *