Čo si vybrať: Profinet alebo Profibus?

Stále viac výrobcov strojov a strojných celkov zavádza na svojich produktoch namiesto doterajšieho zbernicového systému Profibus modernejší systém Profinet.

Profibus a Profinet sú priemyselné komunikačné protokoly, ktoré sa používajú najmä v riadiacich systémoch Siemens. Aj keď môžu znieť podobne, nenechajme sa tým zmiasť!

Profibus a Profinet sú veľmi odlišné protokoly, ktoré používajú rôzne káble a konektory. Pozrime sa na tieto protokoly a zistíme, ako sa navzájom líšia.


Profibus

Profibus, alebo „Process-Field-Bus“, vydaný v roku 1993, je osvedčeným priemyselným komunikačným protokolom. S viac ako 50 miliónmi nainštalovaných zariadení do konca roku 2017 je to dobre zavedená technológia používaná v mnohých rôznych riadiacich aplikáciách.

Prípájací port Profibus sa vám môže zdať veľmi známy; Vyzerá ako štandardný sériový konektor DB-9. Aj keď sa môže zdať, že vyzerá rovnako, základný protokol je veľmi odlišný.

Väčšina káblov Profibus je ľahko rozoznateľná podľa jedinečnej fialovej farby. Niektoré konektory Profibus majú na zadnej strane konektora priechodný port, takže môžete do zbernice pripájať ďalšie zariadenie.

Oba typy konektorov majú na zadnej strane červený prepínač. Tento spínač ovláda zakončovací odpor, ktorý označuje koniec siete Profibus. Tento prepínač musí byť nastavený do polohy „zapnutý“ na poslednom zariadení a „vypnutý“ pre všetky ostatné zariadenia. Ak sú tieto spínače nastavené nesprávne, dôjde k poruche zbernice.

Každé zariadenie v sieti Profibus musí mať jedinečnú adresu v rozsahu od 1 do 127. To znamená, že v jednej sieti Profibus sa môže nachádzať až 127 zariadení.

V prípade niektorých zariadení sa adresa nastaví pomocou STEP7 alebo TIA Portálu. V iných prípadoch musí byť adresa nakonfigurovaná pomocou DIP prepínačov umiestnených na prednej strane zariadenia.

Siete Profibus pracujú pri rýchlostiach 9600 bitov za sekundu až 12 megabitov za sekundu. Kým káble Profibus môžu byť dlhé až 1.000 metrov, pre vyššiu rýchlosť prenosu údajov sú potrebné kratšie dĺžky káblov.


Profinet

Profinet je novší priemyselný komunikačný protokol založený na ethernete. Fyzické rozhranie použité pre Profinet je štandardný ethernetový konektor RJ-45.

Káble Profinet sú ľahko rozpoznateľné podľa ich zelenej farby. Aj keď v niektorých prípadoch možno na pripojenie dvoch zariadení Profinet použiť štandardný ethernetový kábel, mali by sa používať oficiálne káble Profinet, pretože obsahujú robustné tienenie a sú navrhnuté tak, aby dobre fungovali v drsných priemyselných prostrediach.

Profinet pracuje rýchlosťou 100 megabitov za sekundu a káble môžu byť až 100 metrov dlhé. Vďaka vysokorýchlostnej prevádzke a dobe odozvy kratšej ako 1ms je Profinet ideálny pre vysokorýchlostné aplikácie.

Nakoľko používa Profinet rovnaké štandardy fyzického pripojenia ako Ethernet, na rozšírenie siete môžeme použiť štandardné ethernetové prepínače.


Zariadenia Profinet majú 3 rôzne typy adries:

1) IP adresa

2) MAC adresa

3) Názov zariadenia

Všetky zariadenia Ethernet používajú adresy IP a MAC adresy, avšak názov zariadenia je pre zariadenia Profinet jedinečný.

Ako technici automatizácie sa pri konfigurácii sietí Profinet budeme zaoberať predovšetkým názvami zariadení a IP adresami.

Vďaka svojej vyššej rýchlosti a väčšej flexibilite sa Profinet stáva preferovaným komunikačným protokolom pre priemyselné aplikácie.

Oba protokoly, Profibus aj Profinet sa dnes široko používajú a ich oboznámenie sa s nimi bude pre prácu riadiaceho inžiniera nevyhnutné. Prosím, nezabudnite si pozrieť video výuku nižšie.

Rozdiel medzi priemyselnými komunikačnými protokolmi Profibus a Profinet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *