Robotické riešenie pre nemocnice budúcnosti

V Texas Medical Center (TMC) v Houstone v americkom štáte Texas otvára ABB nové zdravotnícke centrum. 

Toto zariadenie je prvým špecializovaným centrom ABB pre zdravotný výskum. Výskumný tím ABB bude v areáli TMC spolupracovať s lekármi, vedcami a inžiniermi na vývoji nechirurgických lekárskych robotických systémov, vrátane logistických riešení a novej generácie automatizovaných laboratórnych technológií.

ABB demonštruje koncept mobilného laboratórneho robota pre nemocnicu budúcnosti

„Nová generácia laboratórnych procesov vyvinutá v Houstone urýchli manuálne procesy v lekárskych laboratóriách, obmedzí alebo úplne odstráni problematické miesta pri prevádzke laboratórií a zvýši bezpečnosť a presnosť laboratórnych úkonov“.


Roboti ušetria doktorom čas na liečenie viac pacientov

Limitujúcim faktorom u pacientov, ktorých je možné liečiť, je v súčasnosti potreba vysokokvalifikovaných lekárskych odborníkov, ktorí väčšinu pracovného dňa strávia vykonávaním opakovaných a nekvalifikovaných úloh, ako je potrebná príprava preparátov a manipulácia s odstredivkami. 

Automatizácia týchto úkonov pomocou robotov umožní zdravotníckym profesionálom sústrediť sa na vysoko kvalifikovanú a produktívnu prácu. Vďaka výraznému urýchleniu testov bude v konečnom dôsledku možné liečiť viac ľudí.

Spoločnosť ABB uskutočnila analýzu širokého radu existujúcich procesov, ktoré sa v lekárskych laboratóriách vykonávajú ručne. 

ABB odhaduje, že prostredníctvom automatizácie bude možné ročne vykonať o 50% viac testov. Keď sa roboti zaškolia na vykonávanie opakujúcich sa úkonov, nebudú ľudia musieť vykonávať činnosti, ktoré spôsobujú poškodenie z opakovaného namáhania (syndróm RSI).


60 000 lekárskych robotov do roku 2025

Spoločne so starnutím svetového obyvateľstva štáty vynakladajú na zdravotníctvo stále vyšší podiel HDP. Zvýšenie efektívnosti zdravotníctva, vedľa zlepšenia kvality lekárskej starostlivosti, môže pomôcť zmierniť niektoré spoločenské, politické a finančné problémy, ktoré zo spomínaného zvyšovania výdavkov na zdravotníctvo vyplývajú.

Veľkosť trhu nechirurgických lekárskych robotov sa podľa interného prieskumu ABB odhaduje na takmer 60.000 robotov do roku 2025, čo je takmer štvornásobný počet oproti roku 2018.

Kolaboratívne roboty ABB, ktoré sa už uplatňujú v potravinárskych laboratóriách na celom svete, sú vhodné aj pre použitie v lekárskych laboratóriách. Nepotrebujú totiž bezpečnostné zábrany a pracujú bezpečne a efektívne spoločne s ľuďmi.

Roboty prevezmú množstvo opakujúcich sa, jemných a časovo náročných operácií, ako je dávkovanie, miešanie a pipetovanie, prípadne manipulácia so sterilnými nástrojmi a plnenie a vyprázdňovanie odstrediviek.


V Houstone vzniká zdravotnícke centrum budúcnosti

Houston je svetovým centrom výskumu v odbore lekárskej techniky a inovačný ekosystém TMC je pre nové zdravotnícke centrum ABB ideálnym miestom. 

Dvadsaťčlenný tím ABB Robotika bude pracovať vo výskumnom zariadení s rozlohou 500 m2. V objekte sa nachádza automatizačné laboratórium a zariadenia pre školenia robotov, ako aj konferenčné miestnosti pre spoluprácu na vývoji riešení spoločne s inovačnými partnermi.

Vďaka tomuto skvelému partnerstvu bude Texas Medical Center ďalej posúvať hranice inovatívnej spolupráce so špičkovými priemyselnými partnermi. TMC sa stane epicentrom vstupu ABB Robotika do odboru zdravotníctva„.

Pri prevádzkovaní mesta v meste, ktoré každoročne navštívi 10 miliónov pacientov, je potrebné zásadne uprednostňovať efektívnosť a presnosť, a vyvíjať procesy, ktoré sa ľahko opakujú v reálnom svete.

Zaradením ABB do areálu TMC Innovation, s výskumným a vývojovým zariadením pre vyvíjanie robotických riešení v zdravotníctve, ktoré je jediné svojho druhu na svete, TMC zdôrazňuje svoje úsilie o dosahovanie týchto cieľov.

Dôležitým prvkom dlhodobej rastovej stratégie ABB je ďalej investovať a inovovať v oblasti servisných robotov, prenášať naše znalosti automatizácie do nových oblastí, ako je zdravotníctvo, a rozvíjať našu činnosť v odvetví automobilového priemyslu a výroby elektroniky.


Zdroj: www.abb.com, upravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *