Multifunkčné monitorovacie relé SIRIUS pre jednosmerné záťaže

Siemens uviedol na trh multifunkčné monitorovacie relé SIRIUS 3UG546 vhodné pre jednosmerné záťaže.

Nový prístroj je najkompaktnejší svojho druhu pre jednosmerné záťaže a zabezpečí nám jednoduché a presné meranie výkonu. V priemyselných aplikáciách je unikátnym riešením, pretože integruje meranie prúdu a napätia, monitorovanie výkonu, komunikáciu a ďalšie funkcie v jedinom kompaktnom prístroji.

Doteraz sme museli tieto funkcie kombinovať v rámci niekoľkých samostatných prístrojov. Nové multifunkčné monitorovacie relé nám teda ušetrí nielen miesto, ale aj výdavky.

S multifunkčným monitorovacím relé pre jednosmerné záťaže nájdeme uplatnenie v priemyselných aplikáciách, ktoré využívajú napájanie z akumulátorov a batérií. Prístroje monitorujú napätie a výkon jednosmerných záťaží na pokles alebo prekročenie nastavených limitov.


Vlastnosti a technické paramentre

Pracovným napätím všetkých monitorovacích relé SIRIUS 3UG546 pokryjeme rozsah od 0 V do 800 V, záťaž môže odoberať prúd do 63 A, pritom rozlišujeme konštrukčné prevedenie široké 22,5 mm s meraním prúdu 1 x 16 A alebo 2 x 8 A a prevedenie široké 45 mm s meraním prúdu do 63 A.

Multifunkčné monitorovacie relé pre jednosmerné záťaže rozlišuje smer toku energie, meria teda nielen energiu, ktorá je zo zdroja odoberaná, ale aj energiu dodávanú. Počítanie prevádzkových, poprípade spínacích cyklov a počtu prevádzkových hodín slúži k preventívnej údržbe a k jej plánovaniu.

Počítadlo cyklov zvýši svoju hodnotu o jeden cyklus vždy pri vypnutí monitorovanej záťaže, prevádzkové hodiny sú pripočítané, kým záťaž odoberá merateľný prúd. Údaje o počte prevádzkových alebo spínacích cyklov a počte prevádzkových hodín slúži na plánovanie údržby za účelom výmeny hlavných kontaktov, strojných súčastí alebo dielov, ktoré podliehajú opotrebovaniu.

Nastavenie parametrov monitorovacích relé SIRIUS 3UG546 podporuje softvérová platforma TIA-Portal v protokole Profinet. Merané hodnoty a ostatné údaje vrátane diagnostických hlásení sú prenášané do riadenia prostredníctvom Profinet.

Vstavaný reléový výstup hlási poruchu monitorovanej záťaže v zmysle prekročenia alebo poklesu nastavenej medznej hodnoty. Všetkým počítaným a meraným hodnotám možno priradiť hraničnú hodnotu “výstraha”, ktorá je generovaná pri prekročení alebo poklese tejto hodnoty cez Profinet. Prevádzka prístroja je možná aj bez Profinet.


Cieľové segmenty pre uplatnenie tejto novinky v praxi

  • Automobilový priemysel (monitorovanie jednosmerných záťaží strojných zariadení na výrobu automobilov),
  • Robotické pracovisko (monitorovanie rekuperácie energie v integrovaných procesoch robotov), ​​
  • E-mobilita (monitorovanie dodanej energie, ochrana pred úplným vybitím batérie),
  • Výroba rozvádzačov (monitorovanie jednosmerných prúdov alebo spotreby výrobného zariadenia, poprípade procesu),
  • Monitorovanie osvetlenia,
  • Bezobslužné dopravné systémy (AGV), ktoré automaticky kontaktujú dobíjaciu stanicu a začne nabíjanie.


Záver

Ak potrebujeme pre priemyselné aplikácie kompaktné multifunkčné monitorovacie relé, ktoré v sebe integruje meranie prúdu, napätia, monitorovanie výkonu, komunikáciu a ďalšie funkcie potom by SIRIUS 3UG546 mohla byť veľmi dobrá voľba.

Takto by sme ušetrili nielen priestor v rozvádzači ale aj finančné náklady, ktoré by bolo potrebné vynaložiť na nákup niekoľkých samostatných prístrojov.

Pre viac informácii, GSDML súbory a technický manuál kliknite na tento odkaz.


Zdroj: www.siemens.com, upravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *