Vďaka 5G sieti opakuje jeden robot po druhom to isté a bez oneskorenia

Technologické koncerny ABB a Ericsson, spoločne s firmou Swisscom po prvýkrát demonštrujú, ako môžeme riadiť roboty na veľké vzdialenosti pri využití 5G komunikácie v reálnom čase.

Počas Svetového ekonomického fóra 2020 v Davose, mohli svetoví lídri sami vidieť prínos 5G komunikácie bez akéhokoľvek oneskorenia prenosu.

V kongresovom centre v Davose napíše kolaboratívny robot YuMi® od ABB do piesku odkaz, ktorý v rovnaký čas zreplikuje druhý YuMi® robot vzdialený 1,5 km od centra.

Umožňuje to 5G sieť firmy Swisscom s technológiou od firmy Ericsson. Tá už niekoľko rokov spolupracuje s ABB a spoločne vyvíjajú inovatívne technológie potrebné na prepojenie zariadení cez 5G sieť.

Kolaboratívny robot YuMi® demonštruje využitie 5G komunikácie v reálnom čase


Prenos 1 miliónu IoT zariadení na 1 km2

V dnešnej dobe je väčšina strojov vo fabrikách stále pripojená pomocou káblov. No to sa v blízkej budúcnosti takmer určite zmení vďaka novému komunikačnému štandardu 5G, ktorý bude zavedený v Nemecku od roku 2020.

Spočiatku bude rýchlosť 5G prenosu medzi 1 a 5 GB za sekundu. Následne sa rýchlosť zvýši na 20 GB za sekundu. Vďaka tomu bude 5G prenos 10 až 20-krát rýchlejší ako jeho predchodca LTE systém.

5G je navrhnutá ako bezdrôtová sieť, ktorá dokáže zjednotiť všetko, od automatických regálových systémov po výrobné roboty, klimatizačné a riadiace systémy. Bude to komplexná sieť, ktorá umožní riadiť priemyselný podnik bez akýchkoľvek káblov.

Sieť 5G je atraktívna pre rôzne priemyselné odvetvia, či už je to automobilový, chemický priemysel, alebo výroba elektroniky. Vo výrobných fabrikách bude umožnený prenos údajov generovaných jedným miliónom IoT zariadení nachádzajúcich sa na 1 km2.

Takto by mohla byť pokrytá celá výrobná linka a s ňou spojené snímače teploty a prietoku, ako aj autonómne mobilné roboty.

S využitím 5G sa zavedenie a prevádzka väčšieho počtu autonómnych strojných zariadení a robotov stane realitou


Vznik nových digitálnych príležitostí

“ABB chce aj naďalej stáť na čele digitálnej transformácie priemyslu a investovať do vývoja nových riešení a produktov. Naše partnerstvo so spoločnosťami Ericsson a Swisscom nám pomáha plne využiť potenciál 5G siete a preniesť ho do priemyselnej výroby” hovorí výkonný riaditeľ ABB.

“5G technológie nám uľahčujú prepojiť roboty s cloudom a automatizačnými systémami vo výrobe, čo prináša rýchlejší prístup k mnohým dôležitým dátam, a tým aj lepšiu rozhodovaciu pozíciu. To zlepší efektivitu, flexibilitu a spoľahlivosť vo výrobe,” dopĺňa riaditeľ obchodnej jednotky ABB robotika a automatizácia.

”Partnerstvá na báze 5G technológie naprieč rôznymi priemyselnými biznismi, vládami či združeniami sú kľúčom pri rozvoji digitálnej ekonomiky.“

Vzniknú nové digitálne príležitosti, z ktorých budú ďalej prosperovať globálne aj národné ekonomiky jednotlivých krajín a obchodné segmenty všetkých veľkostí,” povedal v Davose prezident a výkonný riaditeľ Ericssonu.

Spolupráca technologických koncernov ABB a Ericsson pri využití 5G komunikácie


Záver

Vďaka 5G technológii sa u firiem vytvorí priestor na zvýšenie flexibility svojich výrobných zariadení. S využitím 5G sietí sa zavedenie a prevádzka väčšieho počtu autonómnych strojných zariadení a robotov stane realitou.

ABB neustále pracuje na vývoji autonómnych riešení pre rôzne priemyselné segmenty. Napríklad, koncom roku 2018 sa firme ABB ako prvej spoločnosti na svete podarilo na diaľku viesť lodný trajekt v okolí prístavu v Helsinkách.


Zdroj: www.abb.com, upravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *