Takto sa robí riadenie pre lanovky a lyžiarske vleky

Technologický špecialista a integrátor implemetnuje do lanoviek a lyžiarskych vlekov riadiace systémy, ktoré obsahujú vlastný softvér a spoľahlivé bezpečnostné prvky.

Pri vývoji novej verzie softvéru bolo aktualizované vizuálne rozhranie. Prvýkrát bolo nové riešenie inštalované na vlekoch a lanovke vo švajčiarskom areáli Rosswald pri stredisku Brig.

Prevádzka lanoviek a lyžiarskych vlekov podlieha prísnym normám a bezpečnostným predpisom. Pri každej lanovke alebo vleku je nevyhnutné trvale sledovať asi 20 bezpečnostných ukazovateľov. Zvlášť kritickým aspektom sú brzdové systémy, na ktoré sa zameriavajú tri samostatné kontrolné požiadavky.

Brzdové systémy sa navzájom medzi sebou sledujú a v prípade poruchy aktivujú núdzové zastavenie. Aby všetko dokonale a bezpečne fungovalo, je potreba mať taký riadiaci systém, ktorý je spoľahlivý a ľahko ovládateľný.

Spoločnosť Tscharner Technik (Tscharner) preto pre svoje riadiace systémy používa produkty radu Simatic S7-1500. Konkrétne sa jedná o kompaktný CPU (Central Processing Unit) 1510-SP-F založený na distribuovanom I / O systéme ET 200SP.

Použitie riadiaceho systému S7-1500 v aplikáciach lyžiarskych vlekov a lanovky


Všetky informácie na prvý pohľad

Obsluha lanoviek a vlekov je sezónna práca a ľudia sa často striedajú pri viaczmennej prevádzke. Aby bolo ovládanie čo najjednoduchšie, spolieha firma Tscharner na jednoduchú a jasnú vizualizáciu, ktorá je intuitívne a ľahko pochopiteľná.

Ovládanie je založené na filozofii dvoch tlačidiel: prvým tlačidlom obsluha odsúhlasí nastavenia jednotlivých častí zariadenia a vyriešenie prípadných chybových hlásení, druhým tlačidlom zariadenie spustí. Obsluha navyše môže prehľadne sledovať stav celého vleku alebo lanovky na zrozumiteľnom displeji.

Použitý je veľký sedempalcový dotykový panel Simatic HMI (Human Machine Interface). Dáta sa s pohonnou sústavou vymieňajú prostredníctvom otvoreného priemyselného štandardu Ethernet Profinet.

Na výmenu dát sa využíva priemyselný štandard Ethernet Profinet


Globálna podpora

Pre ľahkú a rýchlu údržbu v prípade poruchy zariadenia nepotrebujeme pripojenie k internetu. Pre vzdialený prístup je dostatočný GSM modem, ktorý môže riadiaci systém použiť ku komunikácii so serverom firmy AVM Engineering AG (AVM) prostredníctvom VPN (Virtual Private Network).

Spoločnosť AVM sa mimochodom špecializuje na priemyselnú automatizáciu a môže personálu obsluhy lyžiarskych vlekov kedykoľvek a kdekoľvek na svete poskytnúť vzdialenú podporu a pomoc.


Obľúbené riešenie

Spolupráca spoločností Tscharner a AVM spoločne s využitím spoľahlivých komponentov sa osvedčuje v aplikáciách po celom svete. Na konci roka 2018 bola v Nepále uvedená do prevádzky duálna lanovka, ktorej kabína môže prepraviť až 20 osôb do výšky vyše 3 200 metrov. Po iba dvoch týždňoch projekčných prác mohla byť lanovka odovzdaná prevádzkovateľovi.

Bezpečnostné komponenty sa osvedčujú v aplikáciach po celom svete


Záver

Prevádzkovanie lanoviek a lyžiarskych vlekov podlieha veľmi prísnym normám a bezpečnostným predpisom. Pri každej takejto aplikácii je nevyhnutné trvale sledovať približne 20 bezpečnostných ukazovateľov. Mimoriadne kritickou oblasťou sú brzdové systémy, na ktoré sa zameriavajú tri samostatné kontrolné požiadavky.

Nový riadiaci systém môžeme veľmi intuitívne ovládať a príjemnou črtou je aj zrozumiteľne navrhnutý displej. So zariadením môžeme navyše analyzovať všetky dáta týkajúce sa lanovky, ako je rýchlosť alebo zrýchlenie. Zároveň ich aj môžeme prenášať do pohonnej sústavy.

V prípade porúch je kedykoľvek možné vykonať údržbu prostredníctvom vzdialeného pripojenia VPN.


Upravil: Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *