Recenzia: Flexibilná realizácia riadiacich úloh s “easyE4”

Nová generácia riadiacich relé „easyE4“ zabezpečí nielen vašim strojom flexibilnú a efektívnu realizáciu riadiacich úloh.

Eaton nedávno predstavil novú generáciu svojej veľmi úspešnej rady riadiacich relé „easy“. Vďaka jeho univerzálnemu použitiu je relé ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí chcú realizovať riadiace úlohy s minimom úsilia – od aplikácií v domových inštaláciách až po priemyselné automatizačné riešenia.

Jednoduchá manipulácia a intuitívny programovací softvér EasySoft 7 nám umožňujú spracovať jednoduché riadiace úlohy, ako aj zložitejšie konfigurácie s vysokou procesnou účinnosťou.

Výkonný hardvér, flexibilná možnosť rozšírenia a pokročilé spôsoby komunikácie predurčujú použitie riadiacich relé „easy“ v širokom rozsahu aplikácií. Vstavané ethernetové rozhranie nám zároveň poskytuje prístup k priemyselnému internetu vecí (IIoT).

Nová generácia riadiacich relé easyE4


Predstavenie “easyE4” a základné funkcie

Pre zabezpečenie maximálnej flexibility sa každá základná jednotka easyE4 dodáva so štyrmi výstupmi, štyrmi analógovými / digitálnymi vstupmi s 12-bitovým rozlíšením a štyrmi rýchlymi digitálnymi vstupmi, ktoré môžeme použiť napr. pre vysokorýchlostné počítadlá.

Všetky vstupy môžeme samozrejme použiť aj pre funkciu prerušenia, ktorá je zvyčajne k dispozícii len od výrazne zložitejších riadiacich systémov. S touto funkciou dokážeme spustiť sekvenciu prerušenia pre definovanú udalosť založenú na hrane signálu, prípadne na počítadlovej alebo časovej podmienke.

V kombinácii s funkciou NET je toto riadiace relé schopné dosiahnuť takých časov odozvy, ktoré konkurujú hodnotám u nižších radov plnohodnotných PLC. Ďalšou novou vlastnosťou radu easyE4 je, že máme možnosť využiť synchronizáciu reálneho času pomocou rádiového signálu DCF77.

Tým je zaistená veľmi presná signalizácia času a dátumu pre každú aplikáciu a oblasť použitia. Tieto informácie sa tiež automaticky aktualizujú, napr. pri prechode zo zimného na letný čas.

S easyE4 je možné využiť aj synchronizáciu reálneho času


Rozšírenie novým konektorom pre jednoduchú inštaláciu

Pomocou rozširujúcich modulov možno každú základnú jednotku rozšíriť až na 188 vstupov / výstupov, čo definuje úplne novú úroveň pre kompaktné riadiace systémy. Pre jednoduchšiu realizáciu môžeme kombinovať zariadenie easyE4 aj s rôznymi napájacími napätiami (AC, DC a UC), a to isté platí aj pre analógové a digitálne rozširujúce moduly.

Rozšírenia sa prepájajú spredu pomocou nového konektora, ktorý značne uľahčuje inštaláciu a demontáž. Vďaka 14-tim konfiguráciám základnej jednotky a rozširujúcim modulom sa znížil počet dostupných verzií v porovnaní s predchádzajúcimi radmi, a súčasne sa rozšíril rozsah použitia.

Základnú jednotku je možné rozšíriť až na 188 vstupov / výstupov


Dokumentovanie stavov stroja a užívateľské prispôsobenie

Základné prístroje možno doplniť Mikro-SD kartou, ktorá otvára ďalšie možnosti použitia. Vďaka tomu môžeme ľahko aktualizovať a udržiavať programy alebo definovať program na karte, ktorý má byť spustený pri zapnutí riadiaceho relé.

Prídavná pamäť môže tiež slúžiť ako úložisko pre záznam dát, čo umožňuje dokumentovanie stavov stroja za prevádzky. Navyše môžeme mikro-SD kartu využiť pre užívateľské prispôsobenie riadiaceho relé: možno nahrať obrázky špecifické pre danú spoločnosť, ktoré potom budú zobrazené pri spustení prístroja.

Základné prístroje easyE4 možno doplniť o Mikro-SD kartu


Vizualizácia a prístup z vlastného “SMART“ zariadenia

Pomocou zabudovaného ethernetového rozhrania môžeme relé easyE4 pripojiť k akémukoľvek štandardnému routeru LAN / WLAN, repeateru alebo dLan systému, a umožniť tak jeho pripojenie do siete IIoT.

Informácie poskytované riadiacim relé môžu byť zobrazené buď na webových stránkach s podporou HTML5, alebo použité pre vizualizáciu prostredníctvom integrovaného webového servera.

Taktiež môžeme vytvárať svoje vlastné pracovné plochy a pristupovať k relé easyE4 zo svojho inteligentného telefónu, tabletu alebo notebooku. Ďalej môžeme pripojiť akékoľvek vzdialené displeje priamo cez rozhranie Ethernet, napríklad pomocou protokolu ModBus TCP. Navyše môže medzi sebou komunikovať až 80 zariadení easyE4 v jedinej Ethernet sieti cez sieťovú funkciu NET.

Pomocou ModBus TCP môžeme pripojiť akékoľvek vzdialené displeje


Prevedenie aj s univerzálnym napájaním

Rada easyE4 je určená pre široké spektrum aplikácií a v dôsledku toho pokrýva rôzne napájacie napätie: AC verzia pre napätie 85 V AC až 264 V AC, a DC verzia pre napätie 24 V DC.

Špeciálnym prevedením je verzia UC (univerzálne napätie), ktorá môže byť použitá pre napätie 12 V DC, 24 V DC alebo 24 V AC. Každá základná jednotka je k dispozícii aj s integrovaným displejom, ktorý umožňuje zobrazovanie textov, hodnôt a parametrov s využitím rôznych grafických prvkov. Displej je možné pomocou softvéru EasySoft 7 prispôsobiť na mieru podľa vlastných požiadaviek.

Základná jednotka easyE4 je k dispozícii aj s integrovaným displejom


Softvér EasySoft 7 s novými a užitočnými funkčnými blokmi

Intuitívne ovládanie programu EasySoft 7 a rôzne spôsoby programovania prístrojov easyE4 nám umožňujú rýchle a flexibilné nastavenie. Môžeme si vybrať zo štyroch programovacích jazykov: schému je možné vytvárať pomocou funkčných blokov, líniových diagramov, vlastného programovacieho jazyka Eaton „easy“ alebo pomocou štruktúrovaného textu.

Posledná možnosť sa bežne používa v automatizácii a zahŕňa pokročilejšie funkcie pre zložitejšie aplikácie. SW EasySoft 7 prichádza s radom nových užitočných funkčných blokov, ako sú napr. data logger, min / max, alarm, trojpolohový regulátor alebo e-mailové upozornenia.

Vďaka tomu sa značne rozširuje rozsah použitia prístrojov easyE4. Môžeme si tiež vytvárať svoje vlastné funkčné bloky a používať ich opakovane aj v budúcich projektoch. Existujúce programy z predchádzajúcich radov riadiacich relé (easy 500, 700 a 800) môžeme jednoducho preniesť do nového prevedenia cez software EasySoft 7.

EasySoft 7 umožňuje intuitívne ovládanie programu a rôzne spôsoby programovania prístrojov easyE4


Záver

Vďaka výkonnému hardvéru, flexibilnej možnosti rozšírenia a pokročilému spôsobu komunikácie sú riadiace relé „easy“ predurčené k použitiu v širokom rozsahu aplikácií. Vstavané ethernetové rozhranie nám zároveň poskytuje prístup k priemyselnému internetu vecí (IIoT).

Jednoduchá manipulácia a intuitívny programovací softvér EasySoft 7 nám zasa umožňujú spracovať jednoduché riadiace úlohy, ale aj zložitejšie konfigurácie s vysokou procesnou účinnosťou.

Vďaka univerzálnemu použitiu je relé EasyE4 ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí chcú realizovať riadiace úlohy s minimom úsilia – od aplikácií v domových inštaláciách až po priemyselné automatizačné riešenia.

Hlávné črty novej generácie riadiacich relé “easyE4”

Tím Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *