Umelá inteligencia sa spojí s priemyselnými robotmi

Spoločnosť ABB plánuje expandovať do oblastí e-commerce a distribúcie tovaru. Pomôže jej v tom technológia umelej inteligencie start-upu Covariant zo Silicon Valley.

Covariant vyhral celosvetový tender koncernu ABB v nájdení vhodného partnera pre vývoj inteligentných robotizovaných technológií.

Firma ABB a start-up zo Silicon Valley, Covariant, oznámili partnerstvo v oblasti umelej inteligencie, ktoré by na trh malo priniesť plne autonómne riešenie distribúcie tovaru zo skladu.

Toto partnerstvo napĺňa víziu oboch firiem, v ktorej budú inteligentné roboty pracovať bok po boku s ľuďmi v dynamickom prostredí, spoločne sa učiť a zlepšovať sa na základe poznatkov z dokončených úloh.

Partnerstvo ABB a Covariant v oblasti umelej inteligencie napĺňa spoločnú víziu


Rast predaja cez internet

Na základe neustáleho rastu predaja tovaru cez internet sa ABB rozhodla expandovať do tejto oblasti a využiť technológiu umelej inteligencie v rôznych aplikáciách od logistiky cez riadenie skladov až po triedenie balíkov a pošty.

Celosvetové tržby v oblasti e-commerce by mali podľa portálu Statista v nadchádzajúcich 5 rokov vzrásť o vyše 50 % percent, tzn. z 1,7 biliardy € v roku 2019 na 2,6 bilióna € v roku 2024.

Práve rastúci dopyt po internetovom predaji a komplexnosť procesu triedenia tovaru a jeho distribúcie ponúka príležitosť pre inteligentnú automatizáciu týchto procesov. Tento trh neustále rastie, avšak skladová prevádzka je stále jej fyzicky náročnou súčasťou.

Toto priemyselné odvetvie bojuje s vyhľadávaním a následným zotrvaním zamestnancov na svojich pracovných miestach, kde je ich úlohou neustále dvíhať či baliť tovar. Roboty sú na takéto monotónne činnosti ideálnym riešením.

Doteraz im však chýbala inteligencia, aby vedeli identifikovať a distribuovať desiatky tisíc neustále sa obmieňajúcich produktov v bežne veľmi dynamickej prevádzke skladov.

Roboty sú na monotónne činnosti triedenia tovaru ideálnym riešením


Univerzálna umelá inteligencia

ABB začala s hľadaním vhodnej partnerskej firmy v roku 2019, aby vytýčila 20 technologických start-upov v oblasti umelej inteligencie, ktoré by si vedeli poradiť s 26 reálnymi problémami dvíhania, balenia a triedenia tovaru.

Cieľom bolo pochopiť, či umelá inteligencia súčasnosti zvládne v týchto oblastiach využiť potenciál robotiky a automatizácie. V hľadaní technologického partnera bolo tiež dôležitou otázkou to, či umelá inteligencia umožní robotom manipulovať naraz s vysoko rôznorodnými predmetmi.

Technológia Covariant Brain je univerzálnou umelou inteligenciou, ktorá robotom umožňuje vidieť a zvažovať rôzne varianty, ktoré im ich okolie ponúka, pričom si poradia aj so zložitými úlohami, ktoré by bežne naprogramované roboty nezvládli.

Robot ABB poháňaný technológiou Covariant

Softvér firmy Covariant umožňuje robotom prispôsobiť sa novým zadaniam „po svojom“ cez tzv. pokus a omyl, čím by sa neustále rozširovalo spektrum jednotlivých predmetov, s ktorými pracujú.

Naše partnerstvo s firmou Covariant je súčasťou našej stratégie expandovať do nových segmentov, ako je distribúcia a e-commerce a odhaliť v nich nové možnosti riešení.

Naša ponuka tým bude ucelenejšia a s vyššou pridanou hodnotou. Kombináciou umelej inteligencie a našich robotov otvárame úplne novú oblasť príležitostí a aplikácií pre rôzne priemyselné segmenty,” hovorí riaditeľ ABB pre biznis robotiky a automatizácie.

“Pokiaľ chceme s umelou inteligenciou pokročiť ďalej, potrebujeme ju vytiahnuť z laboratórií a aplikovať ju v reálnych podmienkach. Tešíme sa spolupráci s ABB, v ktorej vytvoríme spoločné riešenia pre zákazníkov na celom svete,” hovorí spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ Covariant.


Prvá aplikácia už je na svete

Prvá inštalácia na báze umelej inteligencie spoločností ABB a Covariant sa už v súčasnosti implementuje v holandskej spoločnosti Active Ants, ktorá rozdistribuuje pre rôzne webshopy do 50 000 objednávok mesačne.

Baliaca bunka za využitia robota ABB a technológie Covariant

Zdroj: www.abb.com, aupravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *