Modulárne a flexibilné zabezpečenie strojov. Ako na to?

Na trhu budeme môcť čoskoro evidovať konfigurovateľný a flexibilný bezpečnostný systém na monitorovanie stroja pre aplikácie až do bezpečnostnej úrovne PLe alebo SIL3.

Na poslednom veľtrhu SPS v Norimbergu predstavila spoločnosť Phoenix Contact konfigurovateľný bezpečnostný systém PSRmodular pre aplikácie určené až do bezpečnostnej úrovne PLe alebo SIL3.

Konektor zbernice s montážou na nosnú lištu TBUS nám umožňuje flexibilnú a rýchlu adaptáciu systému pre akúkoľvek aplikáciu.

Konfigurovateľný bezpečnostný systém PSRmodular pre aplikácie do bezpečnostnej úrovne PLe alebo SIL3

Rozsiahle portfólio sa skladá z rôznych funkčných modulov s konštrukčnou šírkou iba 22,5 mm a vychádza z návrhu puzdra ME-MAX. Zástrčky COMBICON s prípojkou push-in umožňujú znížiť čas uvedenia do prevádzky vďaka inštalácii bez nutnosti použitia náradia.

Okrem dohľadu signálov núdzového zastavenia, zámkov ochranných dverí, svetelných bariér a rohoží sú k dispozícii aj moduly pre spoľahlivé sledovanie pohybu. Týmto spôsobom môžeme realizovať bezpečnostné funkcie podľa EN 61800-5-2 pre rôzne signály zo snímačov, napr. z bezdotykových spínačov, TTL, HTL alebo SIN / COS.

Jednoduchá inštalácia vďaka technológii Push-in

Jadro systému tvoria dva základné moduly s rôznym výkonom, ktoré môžu zabezpečovať aj bezpečnostnú komunikáciu.

Sortiment dopĺňa bezpečnostný analógový modul pre dohľad signálov 0 / 4-20 mA alebo 0-10 V. S cieľom výmeny procesných dát si môžeme vybrať zo všetkých bežných zbernicových protokolov, ako sú PROFINET, Ethernet / IP, Modbus / TCP alebo EtherCAT.

Softvér PSRmodular, ktorý je vybavený rozsiahlymi funkciami a možnosťami diagnostiky, nám umožní nakonfigurovať systém bez znalosti programovania. To nám pomôže s realizáciou strojových a procesných aplikácií až so 160 bezpečnými vstupmi / výstupmi.

Intuitívna konfigurácia bez potreby znalosti proramovania


Modulárne a flexibilné zabezpečenie strojov

Bezpečnostný systém je založený na bezpečnostnom relé Master PSR-SDC4. Tým spoľahlivo dohliadame na núdzové zastavenie, ochranu dverí alebo svetelnú bezpečnostnú závoru.

Cez konektor zbernice na nosnú lištu priradíme k Master relé až desať doplnkových bezpečnostných relé. Tým odpadá konfigurovanie, pretože Master relé rozpozná všetky prevádzkové režimy automaticky.

Takto dokážeme rýchlo a hospodárne zrealizovať bezpečnostný systém s maximálne 42 kontaktmi. Časové relé pre funkčnú bezpečnosť sú nastaviteľné na reakciu oneskorenia od 0,3 do 30 sekúnd.

Systém je flexibilne rozšíriteľný až na 42 kontaktov


Rozhranie pre funkčnú bezpečnosť

Ak budeme potrebovať do budúcna rozšíriť svoj bezpečnostný systém nebude to žiadny problém. So vstupným modulom PSR-SIM4 môžeme integrovať bez nákladov na prepojenie a konfiguráciu osem doplnkových vstupov napríklad pre štvoro ochranných dverí.

Rýchla a jednoduchá aktivácia väčšieho počtu kontaktov: so vstupnými modulmi PSR-SIM4


Funkčná bezpečnosť priamo v poli

A čo ak by sme potrebovali robustný vstupný modul pre získanie bezpečnostných signálov priamo v poli?

Potom je ideálnym riešením použiť skrinku pre snímače PSR-SACB. Ku kompaktným modulom s krytím IP65 / 67 pripojíme napríklad štyri spínače ochranných dverí, vždy s rozpojovacím (NC) a spínacím kontaktom (NO).

Diódy LED informujú jednoznačne o stave pripojených kontaktov. Hlásenie posielame cez výstupy Y1 až Y4.

PSR-SACB pre funkčnú bezpečnosť v náročnom priemyselnom prostredí


Bezkontaktný bezpečnostný spínač PSR

V nasledujúcom videu si pre doplnenie môžete ešte pozrieť vysvetlenie bezkontaktného bezpečnostného spínača PSR od spoločnosti Phoenix Contact. Ide o elektronický kódovaný bezpečnostný spínač s kompaktným dizajnom.

Tieto bezpečnostné spínače poskytujú nákladovo efektívne a kompletné riešenie na sledovanie polohy bezpečnostných dverí, s pripojením cez IO-Link k ovládaču a HMI pre vizualizáciu v reálnom čase.

S bezpečnostným spínačom PSR získame vďaka integrovanej technológii transpondérov RFID maximálnu ochranu proti neoprávnenému zásahu v súlade s EN ISO 14119.

Vysvetlenie funkcie bezkontaktného bezpečnostného spínača PSR

Zdroj: www.phoenixcontact.com, upravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *