Robotický priemyselný exoskeleton: Interakcia človeka a stroja

Robotický priemyselný Vest Exoskeleton (VEX) získal víťazstvo na prestížnej medzinárodnej súťaži dizajnu Red Dot Design Awards.


Aké su schopnosti technológie Exoskeleton?

Interakciu človeka a stroja do úplnej dokonalosti doviedla technológia exoskeleton. Špeciálna „robotická“ vesta znásobuje silu človeka a dáva mu také schopnosti, aké bežné ľudské telo nevie dosiahnuť.

Ale to nie je najdôležitejšia výhoda. 

Exoskeleton nie je novinka – vývoj strojovej technológie, ktorá v spojení s ľudským telom násobí silu človeka, siaha do šesťdesiatych rokov minulého storočia. Začiatky súviseli najmä s potrebami armády. Neskôr japonské firmy experimentovali, ako by táto technológia mohla pomôcť starnúcej populácii a skvalitniť život zdravotne postihnutým.

Ale až po tom, ako sa o exoskeletony začali zaujímať giganty ako napríklad Siemens, Boeing či Ford, sa vytvoril priestor na ich využitie aj v priemyselnej výrobe. Zareagovali viaceré startupy a pustili sa do vývoja zariadení, ktoré majú šancu uplatniť sa vo výrobných halách. 

Robotický exoskeleten je v priemyselnom prostredí nenahraditeľným pomocníkom


Zdravie a bezpečnosť zamestnancov na prvom mieste

Najnovšie nositeľný priemyselný robot VEX (Vest Exoskeleton) spoločnosti Hyundai Motor Group zvíťazil v kategórii Produktový dizajn (prestížnej medzinárodnej dizajnérskej súťaže Red Dot Design Awards, ktorá tento rok oslavuje 60. výročie.

Zariadenie VEX je vyvinuté v súlade so zameraním na zdravie a bezpečnosť svojich zamestnancov v priemyselných prevádzkach. Robot, prinášajúci do odvetvia robotiky inovatívne riešenia, znižuje únavu a zabraňuje zraneniam. Vďaka tomu si od poroty súťaže Red Dot Design Awards vyslúžil uznanie.

„Toto ocenenie je potvrdením plodnej spolupráce medzi robotickým laboratóriom a dizajnérskym centrom Hyundai,“ povedal vedúci robotického laboratória.

„Naše laboratórium sa v súlade s víziou značky Hyundai – Progress for Humanity – snaží byť priekopníkom v odbore robotiky kombinovaním rôznych technológií.“

Priemyselný robot VEX zvíťazil v kategórii Produktový dizajn


Exoskeleton znižuje únavu a zvyšuje produktivitu a bezpečnosť

Kompaktná konštrukcia bola dosiahnutá s využitím najmodernejších technológií, ktoré eliminujú potrebu akumulátora. VEX sa nosí ako batoh a s využitím polycentrickej osi poskytuje maximálnu silu 54 N, čo je pri hmotnosti zariadenia iba 2,8 kg ohromujúca hodnota.

Robot VEX je určený predovšetkým pre pracovníkov na montážnych linkách, ktorí vykonávajú jednotlivé pracovné úkony prevažne nad hlavou. VEX sa uplatní napríklad pri montáži dielov na spodnú stranu vozidla.

VEX si už získal srdcia pracovníkov, ktorí toto zariadenie používali v rámci pilotného programu v závodoch spoločnosti Hyundai Motor Group v USA. Zamestnanci hodnotili zariadenia VEX veľmi pozitívne, pretože znižuje únavu paží a ramien a súčasne zvyšuje produktivitu a bezpečnosť.

Ergonomický robotický exoskeleton významne znižuje únavu paží a ramien


Sadnete si aj bez stoličky

Spoločnosť Hyundai Motor Group pracuje nielen na robotoch VEX, ale aj na ďalšom ľahkom nositeľnom zariadení s označením CEX – Chairless Exoskeleton, tzv. “nohavicová stolička“. Ak sme vybavení zariadením CEX môžeme ľahko sedieť aj bez stoličky.

Ide teda o vonkajšiu kostru, ktorá má podporný a ochranný charakter. Prímarne je tento vynález určený pre mechanikov a pracovníkov vo výrobe, ktorí potrebujú pri určitých činnostiach dlhšie stáť alebo pracovať mierne sklonení a stolička by v pracovnom prostredí bola na prekážku.

Ukážka tzv. robotickej „nohavicovej stoličky“

Výsledkom je lepšie držanie tela, vyššia bezpečnosť práce, menej zdravotných ťažkostí spôsobených prácou, menej absencií v práci a najmä lepší pracovný výkon aj u starších zamestnancov.

Toto by určite ocenili aj zamestnanci na Slovensku.


Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *