Federico Díaz a robot ABB premenili tunel na umelecké dielo

Česko-argentínsky umelec vytvoril spoločne s priemyselným robotom a softvérom RobotStudio® 176 jedinečných betónových reliéfov inštalovaných na 20 metrov vysokom výdychu z tunela Blanka.

Tunelový komplex Blanka pomáha vodičom výrazne si skrátiť cestu stredom hlavného mesta Prahy. Jedná sa o najdlhší tunel v Českej republike a najdlhší mestský tunel v Európe. Tvoria ho tri na seba nadväzujúce tunelové úseky: Brusnický, Dejvická a Bubenečský.

Pražský komplex tunelov Blanka je najdlhším mestským tunelom v Európe


Umenie z nevídanej spolupráce

Betónový výdych, ktorý je súčasťou pražského komplexu tunelov Blanka, sa nedávno premenil na umelecké dielo, ktoré spoločne vytvorili svetovo známy výtvarník Federico Díaz a jeho jedinečný partner, priemyselný robot.

Umelecké dielo v tvare valca tvorí 176 umelecky opracovaných dielov – reliéfov – z betónu, ktoré dohromady vytvárajú 20 metrov vysokú umeleckú inštaláciu, ktorej cieľom je skrášliť prostredie okolitého parku Letná.

Každý reliéf je 2,5 metra vysoký, 1,4 metra široký, váži 1,1 tony a má jedinečný dizajn. Na ich výrobe sa podieľal priemyselný robot, ktorý tieto jedinečné vzory vyryl do modelovacej hmoty vyrobenej zo špeciálnej zmesi piesku a oleja, a vytvoril tak odlievaciu formu. Po ukončení rytia bola do formy vložená výstuha a následne naliaty betón, čím vznikol negatív vytváraného reliéfu.

Veľmi precízny priemyselný robot bol pre tvorbu umeleckého diela, ktoré Federico Díaz navrhol, úplne ideálne. Nadstavec robotického ramena, upraviteľné moduly zápästia a schopnosť plného záklonu poskytol pre robot dostatočný pracovný rozsah.

Robustná konštrukcia potom umožnila priemyselnému robotovi pracovať v náročných podmienkach prevádzok odlievania betónu a vysokotlakového čistenia.

Federico Díaz a jeho partner priemyselný robot ABB vytvorili umelecké dielo


Umelecký zážitok aj vďaka softvéru RobotStudio®

Na programovanie robota, ktorého cieľom bolo vytvoriť zakrivenú konštrukciu inštalácie, bol využitý softvér RobotStudio® pre off-line programovanie a simuláciu. Tento softvér je mimochodom do 31.12.2020 k dispozícii úplne zadarmo spoločne s ďalšími kľúčovými digitálnymi službami.

3D model výduchu bol rozdelený do siete skladajúcej sa zo 176 jednotlivých dielov, každá krivka na reliéfe sa následne analyzovala a bola prevedená do jemných pohybov robota, v závislosti na dĺžke krivky a jej priebehu.

Automatická výmena nástrojov bola taktiež naprogramovaná pomocou softvéru RobotStudio®, pričom robot využíval pre tvorbu rôznych reliéfov celkom päť rôznych nástrojov.

RobotStudio® je softvér určený pre off-line programovanie a simuláciu

Pre výrobu prototypov, optimalizáciu a vlastnú výrobu nástrojov bola použitá metóda rýchleho prototypu. Vďaka nej mohol pracovný tím vyvinúť najvhodnejší tvar nástroja a mohol nájsť aj optimálnu kombináciu nástroja a požadovaného pohybu.

„V rámci projektu bolo vyvinutých množstvo inovatívnych techník odlievania, vysoko presného rytia a dokonca aj recyklácia odlievajúcej hmoty, ktorá sa pri klasickom spôsobe odlievania už zvyčajne znovu nepoužíva, ale likviduje sa.“

„Vďaka možnosti 3D modelovaniu v softvéri RobotStudio® a vysokej presnosti nášho robota sme boli schopní vytvoriť zložité krivky pohybu, s variabilnou hĺbkou a rotáciou. Veľmi presne sa umožnilo previesť umeleckú predstavu výtvarníka do pohybu stroja a následne aj do betónového odliatku,“ uviedol generálny riaditeľ ABB Česká republika.

Prepojenie modernej technológie s umením bolo obrovskou motiváciou pre celý realizačný tím


Umenie experimentovať s technológiami

„Projekt s názvom Heraldic bol pre náš tím veľkou výzvou. S pomocou robota ABB sme vytvorili 176 unikátnych dielov a v spolupráci s mnohými ďalšími partnermi sme revitalizovali prehliadané zákutia Letnej,“ povedal po dokončení diela jeho autor Federico Díaz.

„Cítil som veľký záväzok, pretože sa jedná o dielo vo verejnom priestore, ktoré vzniklo na základe iniciatívy občianskeho združenia, a dúfam, že obyvatelia budú mať z nového miesta rovnakú radosť ako my.“

Projekt, ktorý začal už v roku 2015, je súčasťou Diazovej série Eccentric Gravity, v ktorej pracuje s neviditeľnou silou gravitácie, reprezentovanú množstvom slučiek a prepojených čiar, ktoré síce nemôžeme vidieť, ale ktoré hrajú dôležitú úlohu v našich životoch.

Umelec je známy svojím experimentovaním s technológiami, a s robotmi začal pracovať v roku 2008. Diazové umelecké diela boli vystavené v Londýne, Tokiu, Benátkach či Massachussets.

Federico Díaz rád experimentuje s technológiami


Dobrá vec sa nakoniec podarila

„Keď sme sa s priateľmi, ktorí bývajú v blízkosti betónového výdychu, dozvedeli, že povrch obrieho valca, dosahujúceho výšky ríms okolitých domov, je bez akéhokoľvek výtvarného stvárnenia, snažili sme sa presvedčiť investora tunela, aby tento stav zmenil, lebo nám bolo jasné, že bude nakoniec valec pokrytý náhodnými výtvormi sprejerov.“

„Odporučili nám vtedy založiť občianske združenie a vypísať súťaž na návrh výtvarného umeleckého riešenia, čo sa aj stalo. Federicov víťazný návrh bol ale realizovaný s mnohoročným odstupom až teraz, našťastie vrátane úpravy okolia výdychu. Dobrá vec sa teda nakoniec podarila,“ uviedol Zdeněk Lukeš, historik architektúry.

Federico Díaz s robotom ABB premenil výdych z tunela na umelecké dielo

Zdroj: www.abb.com, upravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *