Fitness náramok pre elektrické motory

Veľa ľudí využíva rôzne formy náramkov či hodiniek na monitorovanie ich tlaku, tepovej frekvencie, spálených kalórií a iných ukazovateľov. Prvý “fitness náramok” majú odteraz aj elektrické motory.

Fitness náramky pre ľudí sú ozajstným príbehom úspechu. Používa ich viac ako 40 miliónov ľudí na celom svete, pomáhajú ľuďom zachovať si zdravý životný štýl a zlepšiť svoju kondíciu.

Monitorovanie a ukladanie životne dôležitých údajov, ako sú tep srdca a krvný tlak, nie sú dôležitými údajmi len pri samotnom športovaní. Ľudia si svoju fyzickú zdatnosť môžu sledovať aj dlhodobo a porovnávať si svoju „kondíciu“ v priebehu času.

Spoločnosti ABB sa táto myšlienka zapáčila natoľko, že sa ju rozhodla pretransformovať z ľudí aj na stroje, konkrétne na elektrické motory akéhokoľvek veku a dokonca aj od mnohých rôznych výrobcov.

Podobne ako fitness náramok funguje pri ľuďoch, aj ABB Ability™ Smart Sensor nám poskytuje presnejšie údaje o stave a funkčnosti elektrického motora v jeho pracovnom prostredí.

Smart Sensor poskytuje presnejšie údaje o stave a funkčnosti elektrického motora


Historický míľnik vykonávania údržby pre motory

Až do dnešného dňa zaberali monitoring a údržba motora extrémne veľa času a financií. Teraz je to už naozaj minulosť. “Smart senzor” dokáže posielať aktualizácie o teplote, otrasoch, preťažení a ďalších kľúčových informáciách. Tieto sa zozbierajú a spracovaním podľa nastavených algoritmov nám umožnia detailný náhľad do zdravotného stavu motora.

Spracované údaje sú ďalej bezdrôtovo preposlané do cloudovej aplikácie ABB Ability. Ide o platformu s viac ako 180 digitálnymi riešeniami, ktorá analyzuje informácie z motora a premieňa ich do jednoduchého a pochopiteľného záveru.

Podobne ako pri semafore, aj tu znamená zelená farba “všetko je v poriadku”, žltá značí problém, ktorý však môže počkať na svoje riešenie do najbližšej servisnej údržby a červená je znakom kritického problému, ktorý potrebuje okamžitú nápravu.

„Smart senzor“ posiela aktualizácie o teplote, otrasoch, preťažení a ďalších kľúčových informáciách


A čo je na tom všetkom najlepšie?

K týmto informáciám sa môžeme dostať cez svoj smartfón, tablet či PC. V extrémne kritických situáciách posiela automatický senzor núdzovú hlášku priamo technikovi.

Toto inovatívne riešenie vreckovej veľkosti môžeme inštalovať do nových ako aj starých systémov. Navyše toto riešenie nie je limitované len na motory ABB – je možné ho prepojiť cez internet vecí (IoT).

Inovatívne riešenie vreckových rozmerov s možnosťou prepojenia cez IoT


Ako funguje fitness náramok pre motory v praxi?

Aby sme získali lepšiu predstavu o tom, ako tieto inteligentné zariadenia fungujú, pozrime sa priamo do závodu na výrobu polovodičov vo švajčiarskom meste Lenzburg.

Pre plynulý chod závodu sú veľmi dôležité motory ventilačného systému, ktoré musia bezchybne fungovať 24 hodín denne, pretože aj najmenšia stopa prachu vo vzduchu by mohla ovplyvniť výrobu.

Údaje o vibráciách, teplote, magnetickom poli a mnohých ďalších parametroch motora zachytáva a analyzuje inteligentný senzor. Vďaka tomu je oveľa jednoduchšie zabezpečiť údržbu alebo nápravu v dostatočnom predstihu predtým, ako by došlo k zlyhaniu motora.

Fungovanie ABB Ability „Smart senzoru“ pre motory v praxi


Nová éra diagnostiky na diaľku prináša značné výhody

Jednou z výhod je efektívne využívanie elektrickej energie. Týmto riešením sa zvyšuje efektivita takmer o 10 % a životnosť motora dokonca až o 30 %.

Dôležitým faktorom je tiež zníženie neplánovaných prestojov vo výrobe až o 70 %. Úspora výdavkov je taká vysoká, že návratnosť investície sa vyplatí už v priebehu 1 roku.

Vďaka tejto novej technológii sa aj konvenčný motor môže premeniť na „smart“ motor a práve ten bude hrať kľúčovú rolu v 4. priemyselnej revolúcii.


Zdroj: www.abb.com, upravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *