Ako diagnostikovať priemyselnú sieť PROFIBUS?

Spoľahlivá a bezporuchová komunikácia je nevyhnutnou podmienkou plynulosti výroby. Prerušená výroba a každá ďalšia minúta hľadania problému nás stojí nemalé peniaze.


Žijúca legenda menom “PROFIBUS“

Od prvého uvedenia siete PROFIBUS ubehlo už viac ako 30 rokov, preto aj znalosti o tejto zbernici sú na slušnej úrovni.

Väčšine projektantov, údržbárov aj koncových užívateľov sú známe aspoň základné podmienky jej správneho fungovania, ako napr. počet účastníkov na jednom segmente, dĺžka kábla v závislosti na rýchlosti komunikácie, či nutnosť ukončovacích odporov na oboch koncoch segmentu.

Hoci sa nám môže zdať táto zbernica v dnešnej dobe zastaraná, štatistika hovorí niečo iné. V roku 2009 bol odhad okolo 30 miliónov inštalovaných PROFIBUS účastníkov na celom svete a aj napriek masívnemu rozvoju priemyselného ethernetu, sa odvtedy toto číslo ešte viac ako zdvojnásobilo.

Od prvého uvedenia siete PROFIBUS ubehlo už viac ako 30 rokov


PROFIBUS a 1,9 milióna nových uzlov

Napriek dlhodobej prítomnosti na trhu sa spoločnosti PROFIBUS podarilo v roku 2019 opäť vykázať impozantný počet nových uzlov – 1,9 milióna. Do konca roka 2019 bolo v priemyselných závodoch po celom svete nainštalovaných viac ako 62 miliónov zariadení PROFIBUS, z ktorých viac ako 13 miliónov bolo začlenených do závodov na výrobu technologických procesov.

Aj keď sa mnohým užívateľom javí táto zbernica jednoduchá a bezproblémová, nemusí tomu tak v skutočnosti byť. PROFIBUS dopláca hlavne na svoj vek, nakoľko niektoré inštalácie už majú za sebou roky prevádzky a samozrejme chyby sa nevyhnú ani novým zariadeniam. Tu sa opäť odkážeme na štatistiku, ktorá hovorí že 90% problémov so sieťou PROFIBUS tvoria problémy s inštaláciou.

To znamená skraty, prerušené vedenie, chybne zapojené konektory a podobne. Nájsť takúto chybu nie je vždy jednoduché. Najmä, keď je prerušená výroba a každá ďalšia minúta hľadania problému stojí nemalé peniaze.

90% vzniknutých problémov so sieťou PROFIBUS tvoria problémy s inštaláciou


Inteligentná analýza siete PROFIBUS

Častým problémom je, že vplyvom odrazov elektrického signálu z dôvodu inštalačnej chyby, je signál deformovaný tak, že sa porucha prejavuje na úplne inom mieste, ako sa nachádza skutočný problém. Nájdenie problémového miesta však môže byť jednoduchšie s použitím analyzátora siete PROFIBUS od firmy Indu-Sol s názvom PB-Q one.

Jednoduché nájdenie problémového miesta v sieti vďaka analyzátoru siete PROFIBUS

Pripojením tohto analyzátora kdekoľvek na sieť počas prevádzky, je možné sledovať na osciloskope rušenia a deformácie signálu a nájsť tak zdroj problému. Nakoľko ide o analyzátor určený pre sieť PROFIBUS, osciloskop má k dispozícii viacero spôsobov zobrazenia priebehu signálu.  Samozrejmosťou je sledovanie komunikácie na logickej úrovni, čiže sledovanie a vyhodnocovanie všetkých telegramov v sieti.  

Iným typom problémov na sieti sú sporadické výpadky, spôsobené napríklad pohybom niektorých zariadení alebo vplyvom elektromagnetického rušenia. Vtedy je potrebné sledovať sieť dlhodobo a firma Indu-Sol poskytuje na tieto účely zariadenie PROFIBUS INspektor.

Tento prístroj je možné pripojiť počas prevádzky kdekoľvek na sieť a trvale monitorovať stav siete na základe odpočúvania komunikácie. Pracovníkom údržby veľmi pomáha, že stav staníc môžu sledovať v zobrazení topológie siete cez webový prehliadač a nemusia listovať v neprehľadných elektroprojektoch.

Pre prípad sporadických výpadkov siete je vhodné sledovať túto sieť dlhodobo


Záver

Je veľmi dôležité, aby sme si ako zodpovední užívatelia priemyselných sietí od svojich dodávateľov vždy vyžadovali zakreslenú topológiu siete PROFIBUS ako súčasť dokumentácie k stroju resp. linke. Rovnako je dôležité aktualizovať dokumentáciu pri úpravách alebo rozširovaní siete. V prípade problémov s komunikáciou tak môžeme nájsť kritické miesto oveľa rýchlejšie.

Zároveň bude potrebné mať v prípade problémov “po ruke“ ten správny diagnostický nástroj. Na trhu existujú prístroje od rôznych výrobcov. Rozdeľujú sa hlavne podľa toho, či sú určené na okamžitú diagnostiku alebo na dlhodobý monitoring a s tým spojenú trvalú inštaláciu do rozvádzača.

Výber toho správneho už je samozrejme na rozhodnutí každého z nás.

Ukážka použitia analyzátora siete PROFIBUS

Zdroj: www.indu-sol.com, upravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *