Ako diagnostikovať priemyselnú sieť PROFIBUS?
Spoľahlivá a bezporuchová komunikácia je nevyhnutnou podmienkou plynulosti výroby. Prerušená výroba a každá ďalšia minúta hľadania problému nás stojí nemalé peniaze.
Žijúca legenda menom “PROFIBUS“
Od prvého uvedenia siete PROFIBUS ubehlo už viac ako 30 rokov, preto aj znalosti o tejto zbernici sú na slušnej úrovni.
Väčšine projektantov, údržbárov aj koncových užívateľov sú známe aspoň základné podmienky jej správneho fungovania, ako napr. počet účastníkov na jednom segmente, dĺžka kábla v závislosti na rýchlosti komunikácie, či nutnosť ukončovacích odporov na oboch koncoch segmentu.
Hoci sa nám môže zdať táto zbernica v dnešnej dobe zastaraná, štatistika hovorí niečo iné. V roku 2009 bol odhad okolo 30 miliónov inštalovaných PROFIBUS účastníkov na celom svete a aj napriek masívnemu rozvoju priemyselného ethernetu, sa odvtedy toto číslo ešte viac ako zdvojnásobilo.

PROFIBUS a 1,9 milióna nových uzlov
Napriek dlhodobej prítomnosti na trhu sa spoločnosti PROFIBUS podarilo v roku 2019 opäť vykázať impozantný počet nových uzlov – 1,9 milióna. Do konca roka 2019 bolo v priemyselných závodoch po celom svete nainštalovaných viac ako 62 miliónov zariadení PROFIBUS, z ktorých viac ako 13 miliónov bolo začlenených do závodov na výrobu technologických procesov.
Aj keď sa mnohým užívateľom javí táto zbernica jednoduchá a bezproblémová, nemusí tomu tak v skutočnosti byť. PROFIBUS dopláca hlavne na svoj vek, nakoľko niektoré inštalácie už majú za sebou roky prevádzky a samozrejme chyby sa nevyhnú ani novým zariadeniam. Tu sa opäť odkážeme na štatistiku, ktorá hovorí že 90% problémov so sieťou PROFIBUS tvoria problémy s inštaláciou.
To znamená skraty, prerušené vedenie, chybne zapojené konektory a podobne. Nájsť takúto chybu nie je vždy jednoduché. Najmä, keď je prerušená výroba a každá ďalšia minúta hľadania problému stojí nemalé peniaze.

Inteligentná analýza siete PROFIBUS
Častým problémom je, že vplyvom odrazov elektrického signálu z dôvodu inštalačnej chyby, je signál deformovaný tak, že sa porucha prejavuje na úplne inom mieste, ako sa nachádza skutočný problém. Nájdenie problémového miesta však môže byť jednoduchšie s použitím analyzátora siete PROFIBUS od firmy Indu-Sol s názvom PB-Q one.

Pripojením tohto analyzátora kdekoľvek na sieť počas prevádzky, je možné sledovať na osciloskope rušenia a deformácie signálu a nájsť tak zdroj problému. Nakoľko ide o analyzátor určený pre sieť PROFIBUS, osciloskop má k dispozícii viacero spôsobov zobrazenia priebehu signálu. Samozrejmosťou je sledovanie komunikácie na logickej úrovni, čiže sledovanie a vyhodnocovanie všetkých telegramov v sieti.
Iným typom problémov na sieti sú sporadické výpadky, spôsobené napríklad pohybom niektorých zariadení alebo vplyvom elektromagnetického rušenia. Vtedy je potrebné sledovať sieť dlhodobo a firma Indu-Sol poskytuje na tieto účely zariadenie PROFIBUS INspektor.
Tento prístroj je možné pripojiť počas prevádzky kdekoľvek na sieť a trvale monitorovať stav siete na základe odpočúvania komunikácie. Pracovníkom údržby veľmi pomáha, že stav staníc môžu sledovať v zobrazení topológie siete cez webový prehliadač a nemusia listovať v neprehľadných elektroprojektoch.

Záver
Je veľmi dôležité, aby sme si ako zodpovední užívatelia priemyselných sietí od svojich dodávateľov vždy vyžadovali zakreslenú topológiu siete PROFIBUS ako súčasť dokumentácie k stroju resp. linke. Rovnako je dôležité aktualizovať dokumentáciu pri úpravách alebo rozširovaní siete. V prípade problémov s komunikáciou tak môžeme nájsť kritické miesto oveľa rýchlejšie.
Zároveň bude potrebné mať v prípade problémov “po ruke“ ten správny diagnostický nástroj. Na trhu existujú prístroje od rôznych výrobcov. Rozdeľujú sa hlavne podľa toho, či sú určené na okamžitú diagnostiku alebo na dlhodobý monitoring a s tým spojenú trvalú inštaláciu do rozvádzača.
Výber toho správneho už je samozrejme na rozhodnutí každého z nás.
Zdroj: www.indu-sol.com, upravil Automatizacia365.sk