Prvý laserový chirurgický zákrok s robotom

Medicínske zariadenie od švajčiarskej lekárskej spoločnosti spolu s robotom LBR Med od KUKA boli prvýkrát použité v chirurgii priamo na pacientovi pomocou laserovej ablácie za studena.

Švajčiarska lekárska spoločnosť Advanced Osteotomy Tools AG (AOT) oznámila svoje prvé klinické použitie (first-in-man) zdravotníckej pomôcky CARLO®. CARLO® (Cold Ablation Robot – guided Laser Osteotome) použili v Univerzitnej nemocnici v Bazileji na oddelení ústnej a maxilofaciálnej chirurgie.

Prvýkrát sa zrealizoval rez ľudskej kosti pomocou lasera, ktorý navádzal robot, namiesto tradičných nástrojov, ako sú pílky, vŕtačky alebo skalpely. Robot KUKA LBR Med sa použil ako súčasť lekárskeho zariadenia na presné vykonanie tejto laserovej osteotómie.

Robot bol použitý ako súčasť lekárskeho zariadenia na vykonanie laserového chirurgického zákroku


Nové možnosti vďaka precíznosti robota LBR Med

CARLO® umožňuje automatickú a presnú osteotómiu (zákrok, pri ktorom sa rezom preruší kosť), podľa vopred naplánovaných rezných línií pomocou digitálneho dvojčaťa a laserovej ablácie za studena. Laserová hlava je uchytená na KUKA LBR Med, ktorý bol špeciálne vyvinutý pre lekárske aplikácie.

To umožňuje chirurgom vykonávať osteotómiu s najvyššou presnosťou a vo voľne definovaných krivkách, špecifických pre pacienta, čo by nebolo možné pri konvenčných nástrojoch.

Prvýkrát sa zrealizoval rez ľudskej kosti pomocou lasera, ktorý navádzal robot


Štúdia ”Prvýkrát u človeka” ako základ pre uvedenie na trh

Účelom súčasnej klinickej štúdie typu ”Prvýkrát u človeka”, ktorá slúži ako základ na uvedenie pomôcky na trh, je preukázať presnosť a bezpečnosť CARLO® v klinickom prostredí. A pretože CARLO® je prvý systém svojho druhu, bezpečnostné požiadavky sú veľmi vysoké.

Úspešné testované preto prebehlo v niekoľkých predklinických štúdiách. Systém profituje zo skutočnosti, že LBR Med je prvý robotický komponent na svete na integráciu do zdravotníckych pomôcok, ktorý je certifikovaný podľa medzinárodne uznávanej CB metódy.

Citlivé senzory, komplexné bezpečnostné opatrenia, povrchy optimalizované na udržiavanie vysokej úrovne hygieny a ovládač navrhnutý na priamu spoluprácu s operátorom, robia z LBR Med ideálneho robotického spoločníka pre lekársku techniku, a tiež ideálneho robotického spoločníka pre CARLO®.

LBR Med je prvý robotický komponent na svete na integráciu do zdravotníckych pomôcok


Citlivosť robota prispieva k úspechu v Priemysle 4.0

Cyrill Bätscher, generálny riaditeľ spoločnosti AOT AG, uvádza: „S radosťou oznamujeme, že došlo k prvému použitiu CARLO® na ľudskom pacientovi.“ Ide o prvú bezkontaktnú robotickú chirurgiu, ktorá umožnila operáciu s laserovou technológiou.

„Na základe skúseností z prvej vlny chirurgických výkonov v deväťdesiatych rokoch je dobre známe, že citový vnem hrá pri bezpečnosti pacientov kľúčovú úlohu. Napriek tomu, že samotný laser nemá žiadne citové vnemy, CARLO® sa dá zastaviť rýchlosťou svetla a ľahko prerušiť úkon, ak by sa stalo niečo neočakávané.

Pri doterajších roboticky vedených zariadeniach to nebolo možné,“ hovorí prof. Philipp Jürgens, chirurg CMF v Bazilejskej univerzitnej nemocnici a spoluzakladateľ AOT.

Aktuálne to už možné je, práve vďaka citlivosti integrovaného robota LBR Med. Vstavané senzory krútiaceho momentu mu dodávajú silné hmatové schopnosti, schopnosť vnímať vonkajšie vplyvy a umožňujú bezpečnú detekciu kolízií, ktorá je nevyhnutná pre lekárske použitie.

Citlivosť integrovaného robota a silné hmatové schopnosti sú kľúčové pre lekárske použitie


Očakáva sa vysoký klinický záujem o CARLO®

„Ak v nasledujúcich mesiacoch dostaneme súhlas na komerčné uvedenie na trh, očakávame, že klinický záujem o túto inovatívnu platformu bude pomerne výrazný,“ dodáva Bätscher. Ukázalo sa, že ľubovoľne definovateľné vzory rezu uľahčujú chirurgické zákroky, robia ich šetrnejšími a rovnako je rýchlejší aj proces hojenia kostí.

Laserová osteotómia má v kostnej chirurgii veľký potenciál, najmä v spojení s robotom LBR Med od spoločnosti KUKA.

Unikátny robot pre lekárov a terapeutov – KUKA LBR Med

Zdroj: www.kuka.com, upravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *