Volkswagen investuje do automatizácie: objednáva tisíce robotov

Automobilka Volkswagen chce zautomatizovať vybrané závody najmä v domácom Nemecku a v USA. Cieľom je zefektívnenie výroby vďaka využitiu najnovších technológií, ako je digitalizácia, automatizácia a robotizácia.


Veľké investície aj napriek súčasnej situácii

Koncern Volkswagen najnovšie investuje do automatizácie a objednáva prvých 2 200 robotov pre svoje závody v Nemecku a Spojených štátoch, ktoré budú vyrábať nové modely elektromobilov.

Zároveň spoločnosť pokračuje v prestavbe závodov, aby dokázala dodať avizované státisíce elektrických vozidiel do roku 2025. Špecializované roboty by sa mali inštalovať a nateraz využiť v továrňach v Emdene, Hannoveri a americkom Chattanooge. Tam majú najmä montovať batérie a vyrábať karosérie.

Značka Volkswagen si teraz objednala viac ako 1400 robotov od japonského výrobcu FANUC pre svoje výrobné závody v Chattanooge (USA) a Emden. Pre divíziu úžitkových vozidiel objednala ďalších 800 robotov švajčiarskej spoločnosti ABB pre svoj závod v Hannoveri.

Christian Vollmer, člen predstavenstva značky Volkswagen zodpovedný za výrobu a logistiku, hovorí: „V Emden a Chattanooga rozvíjame dva z najpokročilejších výrobných závodov v automobilovom priemysle v rámci transformácie na elektro-mobilitu. Z tohto dôvodu investujeme do najnovších technológií, ako je digitalizácia, automatizácia a robotizácia, a to aj v súčasnej situácii. “

Volkswagen objednáva viac ako 1400 robotov od japonského výrobcu FANUC


Státisíce elektromobilov a miliardy eur

Investícia je súčasťou modernizácie existujúcich tovární, ktoré koncern prerobí úplne alebo z veľkej časti tak, aby dokázali namiesto áut so spaľovacími motormi vyrábať čisto elektrické modely.

Závod v nemeckom Zwickau, kde sa aktuálne vyrábajú modely ID.3 a ID.4, bol na zmeny pripravený najviac. Výroba elektromobilov sa má začať aj v čínskom Antingu. Nasledovať budú závody v Drážďanoch a od roku 2022 podniky v Emdene, Hannoveri a Chattanooge v americkom štáte Tennessee.

Zatiaľ čo Emden a Chattanooga sú navrhnuté pre výrobu modelu ID.4, v Hannoveri sa má vyrábať elektrický minibus ID.Buzz.

V Nemeckom Hannoveri sa má vyrábať elektrický minibus ID.Buzz

„Spustením výroby ID.Buzz dokončíme súčasnú modernizáciu nášho závodu v Hannoveri, z ktorej budú mať úžitok aj všetky ostatné modely v tejto lokalite,“ uviedol Josef Baumert, člen predstavenstva pre výrobu a logistiku ľahkých úžitkových vozidiel vo Volkswagene.

Investície do elektromobility, ktoré koncern avizoval v rovnakom období pred rokom, budú obrovské a dosiahnu takmer 50 miliárd eur. Cieľom je produkovať veľké počty rôznych elektrických áut a stať sa lídrom v oblasty elektromobility do roku 2024.

Investície Volkswagenu do elektromobility dosiahnu takmer 50 miliárd eur


Luxusný hybrid aj na Slovensku

Veľké objemy sa preinvestujú aj do výroby batérií, a to v podniku v Salzgitteri. Ďalších 14 miliárd eur sa investuje do digitalizácie a softvéru, ako aj do technológií súvisiacich s autonómnym riadením. Aktualizovaný investičný plán na nasledujúce roky sa očakáva v polovici novembra, keď by koncern mohol rozhodnúť aj o nových plánoch pre závody, ktoré vyrábajú ostatné modely v portfóliu, vrátane slovenského závodu v Bratislave.

V Bratislave by mal Volkswagen vyrábať luxusný elektrifikovaný SUV model. Tentoraz plánuje vybaviť technológiou plug-in hybrid aj veľké SUV kupé Q8.

Koncept Audi Q8 mal už v roku 2017 inštalovaný plug-in hybridný pohon. Teraz však ide do sériovej výroby. Vtedy Audi ukázalo prvú štúdiu svojho SUV kupé v uvedenej verzii na autosalóne v Detroite.

Do konca roka by mal byť na trh uvedených až osem plug-in hybridov tejto značky. Pred Q8 sú na rade ešte modely A3 a Q3. Model Q8 sa už vyrába spoločne s ostatnými luxusnými SUV modelmi koncernu Volkswagen práve v bratislavskom podniku.

Na Slovensku by sa mal vyrábať luxusný elektrifikovaný SUV model

Zdroj: Volkswagen, upravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *