Porsche plánuje na Slovensku vývojové centrum pre automatizáciu a robotické systémy

Porsche, ktorá je súčasťou koncernu Volkswagen, chce na Považí postaviť novú karosáreň. Závod by mal vzniknúť v rámci druhej etapy výstavby Centra automatizácie a robotizácie automobilovej výroby.


Na Slovensko mieri investícia vo výške 250 miliónov EUR

„Porsche Werkzeugbau, s.r.o. plánuje pri Hornej Strede vývojové centrum pre automatizované a robotické systémy. Cieľom slovenskej dcérskej spoločnosti je rozšíriť svoje know-how v oblasti konštrukcie zariadení, komponentov a automatizácie,“ uviedol Christian Weiss, hovorca spoločnosti Porsche.

Nemecká spoločnosť predložila zámer postavenia novej fabriky na posúdenie vplyvu na životné prostredie. Podľa predloženého dokumentu Porsche predpokladá začiatok výstavby v prvom štvrťroku 2024. Práce majú trvať približne dva a pol roka. Výroba by sa mala rozbehnúť pred koncom roka 2026.

Výška investície je naplánovaná na 250 miliónov eur. Po spustení výroby má v novej fabrike podľa predloženého dokumentu nájsť prácu tisíc zamestnancov. Do roku 2040 sa ich počet má zvýšiť na 1 200, pričom výroba bude prebiehať v trojzmennej prevádzke.

Výroba v novej karosárni by sa mala rozbehnúť v roku 2026


Závislosť Slovenska od automobilového priemyslu

„V súčasnej situácii to na Považí pre tento podnik z hľadiska zamestnanosti nie je ideálne,“ povedal analytik Inštitútu zamestnanosti. Štát má teda dostatok času na prípravu. „Za šesť rokov je možné upraviť aj sylaby stredných škôl, prípadne na trenčianskej univerzite vytvoriť samostatný študijný odbor. Pracovná sila sa za tú dobu dá pripraviť,“ dodal analytik.

Výstavba novej karosárne je síce dobrým signálom pre zamestnanosť, no prehĺbi závislosť Slovenska od automobilového priemyslu.

Plánovaná investícia pre karosáreň a centrum robotizácie a automatizácie má byť až 250 miliónov EUR


Centrum automatizácie a robotizácie môže vytvoriť 34 pracovných miest

V minulom roku padlo rozhodnutie o investičnej pomoci pre Porsche vo výške dvoch miliónov eur. Išlo o pomoc na vybudovanie nového centra automatizácie a robotizácie automobilovej výroby pri Hornej Strede. V rámci tohto investičného zámeru mala spoločnosť do roku 2023 vytvoriť 34 pracovných miest.

Plánovaná karosáreň má aplikovať výsledky práce vývojového centra do praxe. Vývojové centrum bude skúmať metódy „na spájanie dielov karosérií automobilov, navrhovať a plánovať výrobné linky, testovať kľúčové časti liniek a zabezpečovať montáž a uvedenie liniek do prevádzky“.

„Na uzavretie výrobného cyklu je logické, že časť výroby karosérií automobilov bude smerovať do lokality existujúceho centra tak, aby sa stalo aj výrobným laboratóriom pre potreby rozvoja technológií pre výrobu karosérií v rámci koncernu Porsche,“ uvádza automobilka v predloženom zámere.

Centrum automatizácie a robotizácie systémov môže vytvoriť 10-ky nových pracovných miest


Stredné a východné Slovensko na investíciu automobiliek stále čakajú

Považie tak môže byť miestom, kde športová automobilka Porsche bude vyrábať karosérie. Na Slovensku už výroba jedného modelu Porsche prebieha. Ide o model Cayenne, ktorý montuje bratislavský Volkswagen.

Výstavba novej fabriky zaberie plochu viac ako 141-tisíc metrov štvorcových. „Stavebný objekt bude pozostávať z ôsmich hál, pričom navonok bude pôsobiť ako ucelený celok,“ uvádza Porsche v predloženom zámere.

Stredné a východné Slovensko tak na veľkú investíciu od automobiliek aj naďalej čakajú. Zdá sa, že o umiestnení karosárne na Považie rozhodlo dopravné napojenie. „Lokalita poskytuje dobré logistické napojenie na cestnú, železničnú a leteckú dopravu, nezaťažuje obytné územia hlukom a svetlom,“ uvádza Porsche v predloženom zámere.

Nová karosáreň by tak mala vyrásť v blízkosti štyroch automobiliek, ktoré u nás pôsobia. V Bratislave Volkswagen, v Trnave koncern PSA, v Nitre Jaguar Land Rover a neďaleko Žiliny vyrába vozidlá automobilka Kia.


Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *