7 technologických trendov blízkej budúcnosti

Digitálna infraštruktúra hrá v dnešnom svete kľúčovú úlohu. Technológia budúcnosti prepojí všetkých ľudí, stroje, veci a miesta. Svet bude digitalizovaný, automatizovaný a programovateľný. Budúcnosť prinesie kognitívne siete aj stroje schopné samostatného učenia na základe predchádzajúcich skúseností.


Čo prinesú technológie budúcnosti?

Bezprecedentné udalosti roku 2020 po celom svete zdôraznili kritickú úlohu digitálnej infraštruktúry v každodennom živote spoločnosti. Viac ako kedykoľvek predtým poskytujú komunikačné technológie inovatívne riešenia, ktoré pomáhajú riešiť sociálne, environmentálne a ekonomické výzvy. To všetko vďaka vysokej efektivite moderných sietí.

Technológie budúcnosti prinesú plne digitalizovaný, automatizovaný a programovateľný svet, v ktorom budú všetci ľudia, stroje, veci a miesta navzájom prepojení. Sieťovú prevádzku bude v budúcnosti generovať nielen ľudská komunikácia, ale tiež prepojené inteligentné stroje a roboty s umelou inteligenciou (AI).

V priebehu času klesne prevádzka generovaná ľuďmi, zatiaľ čo porastie prevádzka generovaná strojmi a systémami počítačového videnia – vrátane autonómnych vozidiel, dronov a sledovacích systémov.

Technológie budúcnosti prinesú plne digitalizovaný, automatizovaný a programovateľný svet

Oddelenie výskumu spoločnosti Ericsson definovalo 7 trendov, ktoré ovplyvnia vývoj a podobu sietí v najbližšej budúcnosti:


Trend #1: Automatizovaný svet založený na spolupráci

V budúcnosti sa na svete objavia stovky miliárd prepojených objektov, ktoré budú nepretržite generovať veľké objemy informatívnych dát. Tieto dáta umožnia vytvoriť digitálne dvojčatá všetkých objektov, čo nakoniec povedie k možnosti vytvoriť digitálnu reprezentáciu všetkého fyzického.


Trend #
2: Prepojené a inteligentné stroje

Inteligencia a kognitívne schopnosti strojov sa budú rozširovať a vďaka tomu sa stroje stanú autonómnejšie. Porastie ich porozumenie svetu okolo a schopnosť vytvárať plnohodnotnú interakciu s okolím. Kognitívne stroje sú schopné samostatného učenia na základe interakcií a predchádzajúcich skúseností.


Trend #3: Internet zmyslov

Schopnosť poskytovať multi-senzorické zážitky cez siete budúcnosti zjednoduší prenos skúseností cez internet. Nakoniec to povedie k vzniku internetu zmyslov, ktorý kombinuje vizuálne, zvukové, haptické a ďalšie technológie, aby sprostredkoval ľuďom skutočné zmyslové zážitky.


Trend #4: Neustála konektivita bez obmedzenia

Sieť budúcnosti bude poskytovať neobmedzujúci výkon pre uspokojenie potrieb ľudí, vecí a strojov zlepšením viacrozmerného pokrytia, zvýšením kapacity a rozšírením schopností.


Trend #5: Všadeprítomná sieťová výpočtová štruktúra

Sieťová výpočtová štruktúra integruje pripojenie, výpočtovú techniku ​​a úložisko, ktoré budú vzájomne reagovať, aby poskytovali maximálny výkon, spoľahlivosť a nízku latenciu.

Pripravované nové výpočtovej architektúry zahŕňajú programovanie orientované na pamäť, optické výpočty, nano-čipovanie, neuromorfné výpočty, a dokonca aj kvantovej výpočty.


Trend #6: Dôveryhodná infraštruktúra

Vlády a podniky zavádzajú pokročilé technológie pre bezpečné zaistenie kritických procesov. Riešenie sieťových platforiem využívajú dôverné výpočty k ochrane identít a ich dát, čím taktiež poskytujú záruku užívateľom a regulačným orgánom.

To si vyžaduje automatické posúdenie dôveryhodnosti všetkých sieťových prvkov, vecí, strojov a aplikácií, ako aj výpočtových a úložných prostriedkov pomocou vzdialenej atestácie a umelej inteligencie.


Trend #7: Kognitívna sieť

Vízia sietí bez zásahu obsluhy znamená, že nasadenie a prevádzku sietí budú mať na starosti technológie umelej inteligencie (Artificial intelligence).

Samotná sieť sa bude neustále učiť zo svojich pozorovaní prostredia, interakcií s ľuďmi a z predchádzajúcich skúseností. Kognitívne siete budú zo svojej podstaty dôveryhodné – t. j. spoľahlivé, bezpečné, spravodlivé, transparentné, udržateľné a odolné.Zdroj: ericsson, uravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *