Prvý priemyselný 5G router

Na trh bude čoskoro uvedený prvý priemyselný 5G router pre pripojenie priemyselných aplikácií k verejnej 5G sieti. Nový modul bude k dispozícii už na jar roku 2021.


Verejná 5G sieť umožní vzdialený prístup k priemyselným aplikáciám

Riešenie Siemens Scalance MUM856-1 umožňuje vzdialený prístup k priemyselným aplikáciám, ako sú stroje alebo technologické linky vrátane riadiacich systémov a ďalších zariadení prostredníctvom verejnej 5G siete.

Vysoká rýchlosť prenosu dát, ktorú 5G sieť umožňuje, ponúka užívateľom pohodlnú vzdialenú údržbu priemyselných zariadení.

Najmä v kombinácii s platformou vzdialenej správy Sinema Remote Connect pre zabezpečené VPN (Virtual Private Network) pripojenia zabezpečuje ľahko konfigurovateľný a zároveň bezpečný prístup k vzdialeným zariadeniam, linkám alebo technológiám, a to aj v prípadoch, keď sú už zariadenia zavedené v iných sieťach.

Nový Scalance MUM856-1 tiež podporuje pripojenie 4G pre prípady, že by v oblasti prevádzky 5G sieť ešte nebola dostupná. Zariadenie tiež môžeme integrovať do privátnych lokálnych 5G sietí zákazníkov.

Priemyselný 5G router umožňuje vzdialený prístup k priemyselným aplikáciám


Dopyt po vzdialenom prístupe celosvetovo rastie

Dopyt po vzdialenom prístupe k strojom, linkám a technológiám celosvetovo rastie, rovnako tak ako potreba miestneho bezdrôtového pripojenia s technológiou.

Systémy pre priemyselnú komunikáciu musia veľakrát prepojiť veľmi vzdialené miesta. Pre tieto prípady možno použiť verejné mobilné siete, ktoré sú dostupné prakticky na celom svete.

Servisní technici sa tak na cestách môžu pripojiť prostredníctvom mobilnej siete operátora k zariadeniam, ktoré potrebujú opraviť alebo vzdialene diagnostikovať.

Vzdialený prístup k strojom, linkám a technológiám patrí k celosvetovým trendom


5G: Nízke straty, rýchly prenos a stabilita pripojenia

Verejné 5G siete predstavujú dôležitý prvok riešenia vzdialeného prístupu a vzdialenej údržby. Používajú sa napríklad k tomu, aby užívateľom poskytli vysokorýchlostný prenos dát v mestských oblastiach s malými rádiovými bunkami a vysokými frekvenciami.

Vo vidieckych oblastiach musia rádiové bunky pokryť veľkú plochu, a preto sa používajú nižšie frekvencie. Najmä na okrajoch rádiových buniek, napríklad pri LTE alebo UMTS technológií, často dochádza k významným stratám v rýchlosti prenosu dát i stabilite pripojenia.

A práve v týchto odľahlých oblastiach je stabilný prenos dát pre vzdialenú údržbu a riadenie alebo novo aj prenos videa často potreba. Príkladom takejto aplikácie môžu byť čerpacie stanice, ktoré hospodária s čistou a odpadovou vodou.

Vďaka inovatívnym komunikačným 5G technológiám priemerná rýchlosť prenosu dát v samotnej rádiovej bunke rastie, a zároveň je na jej okraji dostatočne spoľahlivá s podstatne vyššou rýchlosťou prenosu dát.

Vývoj a porovnanie priemernej rýchlosti prenosu dát pre technológie 3G, 4G, 5G


Prvá súkromná 5G sieť v priemyselnom prostredí

Spoločnosť Siemens v súčasnosti testuje privátne 5G pripojenie vo vlastnom skúšobnom centre automobilového priemyslu v súkromnej samostatnej prevádzkovanej testovacej 5G sieti.

Ide o prvú súkromnú “standalone” 5G sieť v reálnom priemyselnom prostredí. Je dostupná v pásme 3,7-3,8 GHz.

Tá je založená na systémoch a technológiách Siemens, v ktorých sú pripojené systémy automaticky riadených vozíkov (AGV) pomocou 5G spojenia pre testovanie súčasných i budúcich požiadaviek priemyselných aplikácií.

Testovacia 5G priemyselná sieť s využitím systémov AGV

Cieľom aktivít testovacieho centra je nájdenie aplikačných príkladov a následné urýchlenie používanie 5G technológií v priemysle. Neváhajte si teda prečítať viac aj o prvej súkromnej 5G sieti v priemyselnom prostredí.


Zdroj: siemens, upravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *