MotionCam-3D: Revolučný systém strojového 3D videnia

Ocenenie za inováciu a podnikanie v robotike a automatizácii (IERA) za rok 2020 získava 3D kamera MotionCam-3D s vysokým rozlíšením slovenskej spoločnosti Photoneo. Tento 3D skener sníma rýchlo sa pohybujúce objekty a pre priemyselné roboty poskytuje najostrejšie oči na svete.


Slovenský fenomén predbehol najväčšie technologické spoločnosti

Snímanie dynamických 3D scén bol doposiaľ nevyriešený problém. Slovenský startup Photoneo prichádza so systémom, ktorý ďaleko prekonáva konkurenciu.

Slováci nedávno predstavili nový revolučný systém 3D strojového videnia pre industriálne aplikácie – MotionCam-3D. Vyriešili najväčší problém týchto systémov. Niečo, čo nedokázali ani najväčšie technologické spoločnosti na svete.

Z túto inováciu v celosvetovom meradle získal slovenský startup Photoneo právom ocenenie za inováciu a podnikanie v robotike a automatizácii (IERA).

Systém MotionCam-3D pre industriálne aplikácie

Porota s potešením oznamila výber kamery Photoneo MotionCam-3D ako víťaza 16. ceny IERA,“ hovorí predseda poroty z IEEE-RAS. Tohtoročným víťazom je nový 3D zobrazovací systém, ktorý spája výhody stereofónneho videnia s prístupmi štruktúrovaného svetla a prináša rýchly a presný systém snímania pre priemyselné aplikácie “.

MotionCam-3D z dieľne Photoneo získava prestížne ocenenie

Kvality MotionCam-3D sú užitočné v rôznych oblastiach: napríklad v elektronickom obchode a logistike, pre systémy triedenia objektov a autonómne doručovanie.

Tento 3D skener tiež pomáha pri spracovaní potravín a triedení odpadu, ako aj pri zbere v poľnohospodárstve. Vďaka presnému strojovému videniu môžu roboty analyzovať aj objekty pomocou obrázkov vo vysokom rozlíšení, čo je veľmi dôležité pri kontrole kvality.

Analýza objektov vo vysokom rozlíšení je dôležitým aspektom pri kontrole kvality


Obrovský skok v oblasti 3D videnia

Firma Photoneo vynašla novú technológiu ktorú pomenovala “Paralelné Štruktúrované Svetlo.“ Táto patentovaná technológia využíva štruktúrované svetlo (laser) spolu so špeciálnym CMOS senzorom s mozajkovou uzávierkou, čo umožňuje snímanie rýchlo sa pohybujúcich objektov vo vysokej kvalite.

Unikátnosť metódy spočíva v tom, že už nemusíme podstupovať kompromis medzi kvalitou a rýchlosťou 3D skenovacieho systému, ako to bolo doteraz pri všetkých ostatných 3D technológiách.

Senzor sa skladá z blokov superpixelov a subpixelov, ktoré sa striedavo zapínajú a vypínajú,alternujú, zatiaľ čo laser svieti neustále. To je tajomstvo úspechu slovenského systému.

Technológia „Paralelné Štruktúrované Svetlo“ umožňuje snímanie rýchlo sa pohybujúcich objektov vo vysokej kvalite

„Hlavnou limitáciou metódy štruktúrovaného svetla je to, že vzory kódované projektorom sú snímané kamerou sekvenčne – a pretože snímanie 3D povrchu vyžaduje viac snímok, nemožno túto metódu použiť pre dynamické objekty alebo keď je snímač v pohybe, pretože výstup by bol rozmazaný,“ povedal CTO spoločnosti Photoneo.

Slováci to však dokážu.

Metóda „Paralelného Štruktúrovaného Svetla“ dokáže snímať dynamické scény vo vysokom rozlíšení a s vysokou presnosťou, a to 3D rekonštrukciou scény z jedného jediného záberu senzora. Inými slovami, metóda “paralyzuje” scénu, aby získala viacero obrázkov štruktúrovaného svetla v jednej snímke a tak umožnila vysokokvalitné plošné snímanie objektu v pohybe.

Nový spôsob priemyselného videnia: MotionCam-3D


Slovenská kamera MotionCam-3D je špička vo svojej triede

Firma Photoneo svoju novú technológiu implementovala do novej industriálnej kamery MotionCam-3D, ktorá dokáže zachytiť dynamický obraz v 3D v najvyššom rozlíšení a s najvyššou presnosťou na svete.

Je schopná snímať objekty, ktoré sa pohybujú rýchlosťou až 140 km/h, poskytuje rozlíšenie max. 2 Mpix, detailné snímanie hrán, industriálnu odolnosť zaistenú termálnou kalibráciou, odolnosťou voči vode a prachu kvalifikovanú stupňom ochrany IP65 a ďalšie unikátne funkcie.

Inžinierska vzorka kamery už stihla vyhrať viacero ocenení na prestížnych medzinárodných súťažiach. Medzi nimi aj Vision Award, kde dostala zlaté ocenenie a Vision Systems Design Innovators Awards, kde získala platinu.

Jeden z najuznávanejších expertov odvetvia, Gabriele Jansen, sa tiež pochvalne vyjadrila o novej slovenskej kamere: Uzavrela medzeru medzi existujúcimi 3D technológiami a umožnila niečo, čo nám doteraz veľmi chýbalo. Vysokokvalitné 3D skenovanie veľkej plochy scény v pohybe.“

Pozrite sa, čo všetko slovenská kamera dokáže. Toto je scéna s rýchlo a nepravidelne sa pohybujúcim objektom: 

Scéna 1: Rýchlo a nepravidelne sa pohybujúci objekt

V nasledujúcej scéne sa objekt zasa pohybuje veľmi rýchlo:

Scéna 2: Veľmi rýchly pohyb objektu

Zdroj: Photoneo, upravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *