ABB prichádza na trh s novými robotmi GoFa™ a SWIFTI™

Osem z desiatich pracovísk plánuje v najbližších 10 rokoch viac vo svojej výrobe využívať robotizáciu. Spoločnosť ABB preto prichádza na trh s novými kolaboratívnymi robotmi GoFa™ a SWIFTI™.


“Súrodenci“ kolaboratívneho robota YuMi®

ABB rozširuje svoje portfólio kolaboratívnych robotov (kobotov) o novú rodinu GoFa™ a SWIFTI™. Vďaka vyššej nosnosti a rýchlosti dopĺňajú tieto koboty svojich starších “súrodencov“ – jednoramenného a dvojramenného robota YuMi®.

Spoločne tak tieto kolaboratívne roboty vytvárajú potenciál pokrytia potrieb trhu nielen v bežne robotizovaných priemyselných odvetviach, ale napríklad aj v oblasti zdravotnej starostlivosti, logistiky, spotrebného tovaru, elektroniky, potravinárstve a mnohých ďalších.

ABB rozšíruje portfólio kobotov o o novú rodinu GoFa™ a SWIFTI™


Intuitívne ovládanie

Roboty GoFa™ a SWIFTI™ sú navrhnuté tak, aby sme ich mohli ovládať čo najviac intuitívne a nepotrebovali ďalších vlastných špecialistov na ich programovanie.

Nové kolaboratívne roboty sa ľahšie uplatnia aj v segmentoch s doteraz nízkou mierou automatizácie. Koboty môžeme uviesť do prevádzky už v priebehu niekoľkých minút od inštalácie, takpovediac rovno po ich vytiahnutí z krabice, bez potreby špeciálneho školenia.

Kolaboratívne roboty SWIFTI™ sa jednoducho používajú aj konfigurujú

“Naše nové portfólio kolaboratívnych robotov je najrozmanitejším na trhu s potenciálom transformovať pracoviská a pomôcť zákazníkom dosiahnuť novú úroveň ich výroby, prevádzky a rastu,” hovorí riaditeľ obchodnej jednotky ABB pre oblasť robotiky a automatizácie a dodáva:

“Koboty sa jednoducho používajú a konfigurujú, a navyše sa zákazníci môžu kedykoľvek obrátiť na našich odborníkov po celom svete. Tým chceme zabezpečiť, aby podniky všetkých veľkostí a rôznej variability vo výrobe mohli pristúpiť k robotizácii a automatizácii, ktorá bude pre nich prínosom.”

Roboty GoFa™ sú navrhnuté tak, aby sme ich mohli čo najviac intuitívne ovládať


Väčšina firiem plánuje robotizovať

V celosvetovom prieskume 1650 veľkých a malých podnikov v Európe, USA a Číne, ktorý iniciovala spoločnosť ABB v januári 2021, až 84 % firiem uviedlo, že plánuje zaviesť alebo zvýšiť robotizáciu a automatizáciu v nasledujúcom desaťročí, zatiaľ čo 85 % uviedlo, že pandémia priniesla do ich podnikania a celého priemyselného odvetvia, v ktorom pôsobia, veľké zmeny.

Takmer polovica firiem (43 %) uviedla, že sa na robotiku pozerá ako na spôsob zlepšenia zdravia a bezpečnosti na pracovisku a tretina firiem (36 %) zvažuje využitie robotickej automatizácie na zlepšenie kvality práce pre svojich zamestnancov.

Až 78 % riaditeľov spoločností priznalo, že nábor a udržanie zamestnancov pri opakujúcich sa a ergonomicky náročných úlohách je ozajstnou výzvou.

Zoznámte sa s rýchlym a ľahkým robotom GoFa s užitočným zaťažením až 5kg


Dopyt po robotizácii neustále rastie

Koboty sú navrhnuté tak, aby pracovali v prítomnosti zamestnancov bez bariér a bezpečnostných oplotení a dali sa veľmi ľahko používať a inštalovať.

V roku 2019 bolo po celom svete nasadených viac ako 22 000 nových kolaboratívnych robotov, čo je o 19% viac ako v predchádzajúcom roku. Odhaduje sa, že dopyt po kolaboratívnych robotoch narastie medzi rokmi 2020 a 2025 o 17 %.

Zároveň sa predpokladá, že zisk z celosvetového predaja kolaboratívnych robotov stúpne od roku 2019 do roku 2025 z odhadovaných 0,7 na 1,4 miliárd dolárov. Další predpoklad hovorí, že zisk z celosvetového predaja priemyselných robotov vzrastie od roku 2020 do roku 2023 zo 45 na 58 miliárd dolárov (CAGR 9%).

“Spolu s týmito predpokladmi sme navrhli roboty, ktoré sa budú jednoduchšie programovať a nasadzovať do výroby. Naše skúsenosti sú také, že najvýkonnejšie prevádzky využívajú schopnosti ľudí spolu s potenciálom nových technológií,” dokončuje riaditeľ obchodnej jednotky.

Robot SWIFTI vyniká rýchlosťou, presnosťou a robustným dizajnom pre užitočné zaťaženie do 4 kg


Schopnosti ľudí prepojené s novými technológiami sú budúcnosťou

Všetci tí, ktorí bez problémov ovládajú smartfón či tablet, budú môcť úplne jednoducho naprogramovať a preprogramovať aj nové kolaboratívne roboty.

Nové roboty GoFa ™ a SWIFTI ™ stavajú na úspechu robotov YuMi, ktoré pomáhajú podnikom bezpečne automatizovať dôležité úkony od ich uvedenia na trh v roku 2015.

Dnes pracujú roboty YuMi po boku ľudí vo fabrikách, dielňach a laboratóriách po celom svete, kde vykonávajú rozličné úlohy od skrutkovania a montáže elektroniky a elektrických komponentov, cez výrobu USB kľúčov až po testovanie vzoriek COVID-19 v laboratóriách.


Zdroj: abb, upravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *