Ako dopriať svojim strojom originálny dizajn ovládacieho panelu?

Priemerná životnosť strojov je 26 rokov. Šancu odlíšiť sa od šedého priemeru majú tí výrobcovia strojov (OEM), ktorí dokážu uspokojiť nároky ich súčasných, ale aj budúcich užívateľov. Niekedy môže byť veľmi podstatný z pohľadu odlíšenia aj originálny dizajnu ovládacích panelov strojov práve na trh uvádzaných, alebo ešte len projektovo „rozkreslených“.


Výrobcovia strojov vyhľadávajú užívateľskú jednoduchosť a originalitu

Prostredie výrobcov strojov je v posledných rokoch vysoko konkurenčné. Aby uspeli, musí výrobca strojov poznať lokálne pomery aj globálne trendy. Čo im ale pomôže vystúpiť z radu a získať ďalších zákazníkov?

Citeľná výhoda je v podobe schopnosti uspokojiť ako súčasného, tak i budúceho užívateľa (či už prevádzkovateľa alebo operátorov) svojich strojov. Na zreteli musia mať nielen ich potrebu bezpečnosti, inovácie, udržateľnosti a efektivity, ale predovšetkým užívateľskej jednoduchosti a originality.

Výrobcovia strojov vyhľadávajú užívateľskú jednoduchosť a originalitu, aby sa odlíšili od konkurencie


Tri trendy v dizajne strojov

Jednou z oblastí, na ktoré sa OEM začali zameriavať, sa logicky stal dizajn stroja – najmä teda jeho rozhranie s užívateľom (HMI). Podobu moderného ovládacieho panela v súčasnosti ovplyvňujú 3 hlavné trendy.

1. Práve prostredníctvom ovládacieho panela sa OEM snaží odlíšiť, vyniknúť a zaujať svojich zákazníkov. Návrhy konštruktérov vykazujú zvyšujúcu sa mieru estetiky. Ponúka užívateľom oku lahodiaci originál, navyše napríklad s možnosťou polepenia fóliami v ich firemných farbách alebo potlače logom.

2. Druhým, nemenej dôležitým, trendom je dôraz na efektivitu prevádzky. Ovládacie panely musia byť, ako dobre navrhnuté, tak predovšetkým v praxi ľahko a intuitívne obsluhovateľné. To, že skvele vyzerajú, by malo byť s ich statusom „easy to use“ v súlade, nie rozpore.

3. Komponenty pre osadenie HMI (to máme za tretie) – napríklad tlačidlá, signálky, spínače alebo HMI terminály – sú si po technickej stránke často veľmi podobné. Ich dodávatelia sa preto snažia odlíšiť ich aspoň vizuálne a ponúkať OEM ďalšie možnosti modifikácie – netypické farby, pútavé potlače alebo výrazné presvetlenie.

Každý ovládací panel strojov môže byť dizajnovo sviežim a užívateľsky príjemným originálom


Skvele vyzerá, ľahko sa ovláda

S využitím „best in class“ výrobkov ako napríklad ovládacie tlačidlá, prepínače, signálky z rady Harmony, dokážu strojní konštruktéri jednoducho navrhovať vysoko výkonné a súčasne esteticky príjemné stroje. K dispozícii majú nielen osvedčené selektory, ale aj nový a intuitívny konfigurátor.

Prvý krok na ceste k ovládaciemu panelu, ktorý si obľúbia prevádzkovatelia stroja aj operátori, predstavuje voľba optimálneho zákazníckeho prevedenia polepovej fólie. Konštruktéri tu majú na výber z 12 rozmerov a 4 dizajnových šablón, ktoré možno ďalej modifikovať. Napríklad v rámci zvolenej šablóny je možné zoskupiť a usporiadať funkcie podľa definovaného účelu.

Pomocou popisu môžeme následne každú skupinu jasne identifikovať (napríklad Výrobná linka 1, Výrobná linka 2) a v prípade potreby aj neprehliadnuteľne zvýrazniť (typicky kolmými žltými pruhmi – ak miesto obsadíme ovládačom núdzového zastavenia). Fóliu možno na želanie užívateľa dokonca opatriť i logom danej spoločnosti.

Zlepšiť dizajn stroja a optimaizovať operátorské rozhranie je teraz možné aj pomocou radu Harmony

K celosvetovému presadeniu vyššie uvedených ovládacích panelov iste prispieva aj široká variabilita zákazníckeho prevedenia zvolených tlačidiel, signáliek a ovládačov Harmony, ktoré môžu byť v plastovom XB5 alebo kovovom prevedení XB4.


Čo všetko môžeme na želanie prispôsobiť v prípade rady Harmony?

1. Modifikácia hmatníka, resp. šošovky:

– farba (definícia podľa RGB),

– popis, resp. potlač (vlastné alebo z 3 knižníc: Schneider Electric, ISO7000, IEC 604 17).

2. Modifikácia obruby:

– farba u Harmony XB5 (definícia podľa RGB), chróm alebo kovovo čierna u Harmony XB4,

– opis textom: len u zapusteného prevedenia

3. Modifikácia nosičov štítkov a samotných štítkov.

Tzv. zrozumiteľnosť tlačidla môžeme maximalizovať vhodnou kombináciou položiek z „menu“ modifikácií. Obrubu popíšeme textom v lokálnom jazyku, hmatník / šošovku potlačíme medzinárodne zrozumiteľným symbolom a zvolím pre neho „intuitívne“ farbu – zelenú pre zahájenie akcie (START), červenú pre ukončenie akcie (STOP) alebo žltou pre výstrahu.

Široká paleta možnosti výberu zrozumiteľného symbolu, farby, textu podľa vlastného uváženia


Efektívne a oku lahodiace ovládacie zariadenia

Ovládacie a signalizačné zariadenia Harmony od Schneider Electric boli, sú a budú tým, čo potrebuje každý úspešný výrobca strojov aj spokojný prevádzkovateľ. Ak nimi osadíme stroje, budú vynikať efektivitou aj oku lahodiacou estetikou – kdekoľvek na svete a kedykoľvek počas svojho životného cyklu.


Zdroj: Schneider Electric, upravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *