V Ostrave vyrastie obrie vývojové a výrobné centrum pre robotiku. Podobné je len v Michigane a Šanghaji.

Nové výrobné a vývojové centrum pre robotiku prinesie 120 kvalifikovaných miest a zameria sa na hi-tech výrobu a vývoj robotických periférií, čo sú kľúčové časti robota, ktoré sú umiestnené na konci jeho ramena, napríklad pneumatické chápadlá, vákuové prísavky alebo kamerové systémy.


Do roka a do dňa sa postaví vývojové a výrobné centrum pre robotiku

Zatiaľ je tu stavenisko, kde z hliny trčia do vzduchu betónovej stĺpy, za ktorými sú vidieť malebné Beskydy.

Do roka a do dňa by však v priemyselnom parku v Ostrave mala vyrásť ďalšia obrovská hala. Pod jej strechou s fotovoltaickými panelmi začnú zamestnanci švédsko-švajčiarskej nadnárodnej skupiny ABB vyvíjať a vyrábať robotické linky a opravovať roboty z celej Európy.

Projekt nového výrobného a vývojového centra sa začína stavať v areáli Ostrava Airport Multimodal Park v Mošnove. Celková investícia presiahne 300 miliónov českých korún a prinesie z počiatku približne 120 kvalifikovaných pracovných miest. Centrum sa otvorí v prvej polovici roka 2022 a bude využívať najmodernejšie automatizované a digitálne výrobné procesy.

Základný kameň vývojovo-výrobného centra pre robotiku v priemyselnom parku v Ostrave


Svetový robotický unikát v rámci celej skupiny

V rámci celého koncernu ide o významnú investíciu. Takéto centrá máme teraz len dve na svete, jedno je v Michigane a druhé v Šanghaji,“ povedal generálny riaditeľ ABB v Českej republike.

Prinášame sofistikovaný výrobný program s vysokou pridanou hodnotou pre zákazníkov, ktorí sú z najnáročnejších svetových trhov. Nie je náhoda, že nové centrum vznikne práve v ČR a Ostrave. Máme tu vybudovanú silnú základňu technicky a projektovo orientovaných špičkových profesionálov a k tomu prispieva aj dlhoročná úzka spolupráca so školami v čele s VŠB-TU.

povedal generálny riaditeľ ABB v Českej republike, a doplnil:

Rozsahom záberu na Ostravsku je ABB špičkou aj v rámci celej skupiny. Veľmi silné robotické jednotky sú aj aj inde, ale svojou komplexnosťou bude táto unikátna. Programy v Ostrave zahŕňajú ako sofistikovaný vývoj, napríklad laserových robotických aplikácií, tak aj výrobu náročných periférií pre roboty aj globálne centrum pre repasáciu.


Nové robotické centrum bude stáť na troch „pilieroch“

1. Jednak sa budú vyvíjať a konštruovať robotické bunky a linky, predovšetkým pre subdodávateľov v automobilovom priemysle. K tomu chce ABB využívať najmodernejšie technológie, napríklad strojové učenie, ale aj automatické linky.

Tu vyvíjané a vyrábané robotické bunky nájdu uplatnenie po celej Európe, od Veľkej Británie cez Španielsko po Nemecko. Budeme tu pracovať tiež na projektoch spojených s ľahkou výrobou, konkrétne v oblasti plastov, približuje generálny riaditeľ.

2. Do haly, ktorá bude mať 12 tisíc metrov štvorcových, presunie globálne centrum ABB pre opravy a repasáciu robotov. To už v Ostrave funguje, v novej hale sa však podľa generálneho riaditeľa významne rozšíri.

V Ostrave už dlhodobo úspešne funguje globálne centrum pre opravy a repasáciu robotov

Trvalo rozširujeme typy robotov, ktoré vraciame späť do života. Dávno už to nie je len automobilový priemysel, predovšetkým v krajinách na západ od nás sa roboti využívajú napríklad v potravinárstve, vo výrobe plastov alebo hračiek.

3. Nakoniec sa centrum tiež zameria na hi-tech výrobu a vývoj tzv. robotických periférií. Ide napríklad o súčiastky na konci robotického ramena, ako sú pneumatické chápadlá, vákuové prísavky či kamerové systémy.


Hodnota globálneho trhu robotov presiahla 40 miliárd dolárov

Vedľa nemeckých firiem Siemens a Kuka či japonského Fanuc patrí ABB k najdôležitejším dodávateľom robotov na svete. Podľa správy World Robotics 2020 sa vlani na svete predalo 373 tisíc robotických jednotiek. Hodnota globálneho trhu robotov vrátane predaja softvéru, príslušenstva a služieb bola vlani vyše 40 miliárd dolárov.

České firmy v roku 2020 odobrali celkom 2624 robotov, čo bolo v počte nových inštalácií 15. miesto na svete. Takmer dve tretiny všetkých nových robotov pripadajú na automobilový priemysel, kde je v priemere vyše 600 robotov na 10 tisíc zamestnancov – teda asi desaťkrát viac ako v iných odvetviach.

TOP 15 krajín v počte nových inštalácií priemyselných robotov

Je asi nepoškriepiteľné, že automatizácia, robotizácia, digitalizácia a efektivita výrobných procesov bude stále napredovať, pretože nielen pre subdodávateľov to bude jediný spôsob, ako si udržať pri nízkych maržiach aj dostatočnú ziskovosť.


Zdroj: abb, upravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *