ABB získa spoločnosť ASTI a rozvinie novú generáciu autonómnych mobilných robotov

Spoločnosť ABB oznámila pripravovanú akvizíciu spoločnosti ASTI Mobile Robotics Group (ASTI), popredného svetového výrobcu autonómnych mobilných robotov. Akvizícia dopĺňa riešenie spoločnosti ABB v oblasti robotiky a automatizácie, a rozširuje tak jedinečné portfólio, ktoré jej umožní vstup do nových priemyselných segmentov.


ABB ako jediný s kompletným portfóliom pre novú generáciu flexibilnej automatizácie

Spoločnosť ABB oznámila pripravovanú akvizíciu spoločnosti ASTI, popredného svetového výrobcu autonómnych mobilných robotov (AMR). Vďaka rozsiahlej sade softwarových nástrojov pokrývajú robotické riešenia spoločnosti ASTI všetky hlavné oblasti, v ktorých sa uplatňuje autonómna mobilná robotika.

Spoločnosť ABB tak bude môcť rozšíriť svoju ponuku v oblasti robotiky a automatizácie a stane sa jedinou spoločnosťou, ktorá ponúka kompletné portfólio pre novú generáciu flexibilnej automatizácie.

Dohoda o akvizícii, ktorá je kľúčovou súčasťou stratégie externého rastu spoločnosti ABB, bola podpísaná 19. júla, celá transakcia by mala byť ukončená v polovici leta 2021. Obe strany sa dohodli, že nebudú zverejňovať žiadne podrobnosti týkajúce sa kúpnej ceny.

Dohoda o akvizícii je kľúčovou súčasťou stratégie ABB


Spoločnosť ASTI je pre ABB dokonalou voľbou

Spoločnosť ASTI bola založená v roku 1982, sídli v španielskom Burgose a zamestnáva viac ako 300 ľudí v Španielsku, Francúzsku a Nemecku. Jej väčšinovým vlastníkom je Veronica Pascual Boé, ktorá je zároveň generálnou riaditeľkou.

K ďalším akcionárom patrí spoločnosť Keensight Capital, ktorá sa zameriava na podporu rýchlo rastúcich ziskových spoločností v oblasti financií, strategického vedenia a prevádzky.

ASTI v súčasnosti riadi jeden z najväčších inštalovaných vozových parkov AMR v Európe a má širokú zákaznícku základňu v automobilovom priemysle, logistike, potravinárstve a farmaceutickom priemysle v 20 krajinách. Od roku 2015 spoločnosť zaznamenala takmer 30% ročný rast a v roku 2021 plánuje dosiahnuť tržby vo výške približne 50 miliónov dolárov.

ASTI má širokú základňu v automobilovom priemysle, logistike, potravinárstve a farmaceutickom priemysle

„Spoločnosť ASTI je pre nás dokonalou voľbou. Jej špičkové portfólio v odbore, kompletné portfólio softvérových riešení aj odborné znalosti v oblasti rastových segmentov nám umožní poskytovať pre našich zákazníkov plnú podporu v oblasti novej generácie flexibilnej automatizácie, “ povedal prezident ABB pre Robotiku a automatizáciu.

Vďaka tejto akvizícii bude ABB jedinou spoločnosťou , ktorá ponúkne kompletné portfólio automatizačných systémov AMR, robotov a riešenie pre automatizáciu strojov vo výrobe a logistike. Našim zákazníkom to umožní jednoducho reagovať na individuálne požiadavky zákazníkov a využiť príležitosti, ktoré predstavujú významné zmeny spotrebiteľského dopytu.


Autonómne zabezpečenie presunu materiálov

Systém AMR bude podporovať flexibilitu v najrôznejších segmentoch, od výroby, logistiky a intralogistiky cez plnenie objednávok (fulfillment) až po maloobchod a zdravotníctvo.

Umožní tiež obom spoločnostiam realizovať spoločnú víziu, v rámci ktorej chce ABB spolu s ASTI pomôcť zákazníkom nahradiť dnešné lineárne výrobné linky plne flexibilnými sieťami.

Inteligentné AMR by teda autonómne zabezpečovali presuny materiálov, dielov a hotových výrobkov medzi inteligentne prepojenými pracoviskami, či už v továrňach, logistických centrách, laboratóriách, alebo obchodoch a nemocniciach.

Systém AMR podporuje flexibilitu v najrôznejších segmentoch, od výroby, logistiky a intralogistiky


Komplexné automatizačné portfólio pod jednou strechou

Veronica Pascual Boé, generálna riaditeľka spoločnosti ASTI, uviedla:

„Máme s ABB zhodnú víziu – chceme podporovať flexibilitu a konkurencieschopnosť našich zákazníkov rýchlejším zavedením automatizácie na pracovisku. Ide o ďalšiu vzrušujúcu etapu našej cesty, kedy spoločnými silami urýchlime naše inovačné plány, rozšírime naše globálne služby zákazníkom, partnerskú sieť, výrobné a realizačné kapacity a využijeme prístupu spoločnosti ABB na celosvetový a najmä čínsky trh. „

Som rada, že sa môžem pripojiť k tímu vedeniu ABB Robotiky a automatizácie a rozvíjať AMR tak, aby sme náš ambiciózny plán rastu realizovali.

„Špičkové portfólio spoločnosti ASTI v odbore AMR zahŕňa autonómne ťahače aj širokú škálu riešení pre manipuláciu s predmetmi a ich presun (skladové systémy typu“ goods-to-person „ pre podávanie regálov či políc, riešenie pre zdvíhanie a presun výrobkov či materiálu), ako aj komplexnú ponuku softvéru, od navigácie a riadenia vozidiel cez správu vozového parku a objednávok až po sledovacie systémy využívajúce cloudovú technológiu.

Akvizícia umožní spojiť portfólio ASTI s portfóliom robotov, strojnej automatizácie, modulárnych riešení a softvérových riešení spoločnosti ABB vrátane simulačného a programovacieho nástroja RobotStudio®. Zákazníci ABB tak budú mať k dispozícii jedinečné a komplexné automatizačné portfólio.

Spoločnosti ABB a ASTI ponúkajú hlboké odborné znalosti a skúsenosti ako tradičných výrobných odvetví (vrátane automobilového priemyslu, potravinárskeho a nápojového priemyslu či segmente balenie tovaru pre maloobchodný predaj), tak i nových rastových segmentov vrátane logistiky, e-commerce, maloobchodu a zdravotníctva.

Portfólio ASTI v odbore AMR zahŕňa autonómne ťahače aj širokú škálu riešení pre manipuláciu s predmetmi a ich presun


Strategická expanzia s robotickou automatizáciou do nových odvetví

Vzhľadom k tomu, že celosvetový predaj AMR by mal do roku 2025 dosiahnuť približne 14 miliárd USD s rastom CAGR približne 20% 1, plánuje ABB rozšíriť globálny predaj a servisnú podporu AMR do 53 krajín.

Sídlo spoločnosti ASTI v španielskom Burgose sa stane centrálou spoločnosti ABB pre oblasť AMR, v jej čele bude stáť Pascual Boé. Kľúčové funkcie spoločnosti, vrátane výskumu a vývoja, inžinieringu, produktového a projektového reťazca, budú naďalej zabezpečované spoločnosťou ASTI.

Spoločnosť ABB výrazne rozšíri výrobnú kapacitu v centrále AMR, a podporí tak plánované rozšírenie predaja v Európe a Amerike. ABB tiež zriadi ázijské centrum AMR vo svojej novej továrni na robotiku, ktorá bude otvorená v Šanghaji v roku 2022, a podporí tak očakávaný rast AMR v Číne a Ázii.

Predpokladá sa, že v Číne, ktorá je najväčším svetovým trhom s robotikou, bude ročný objem predaja AMR do roku 2025 tvoriť 1,8 miliardy dolárov.

Strategické spolupráca bude poháňať novú generáciu flexibilnej automatizácie s autonómnymi mobilnými robotmi

Akvizícia spoločnosti ASTI prichádza krátko po oznámení úmyslu spoločnosti ABB expandovať s robotickou automatizáciou do nových odvetví a ponúkať ju spoločnostiam, ktoré robotickú automatizáciu zatiaľ ešte nevyužívajú.

V rámci týchto plánov chce ABB tiež uviesť na trh nové rodiny kolaboratívnych robotov Gofa ™ a SWIFT ™ a zasadiť sa o výraznejšie rozvoj automatizácie v stavebníctve.


Zdroj: abb, upravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *