V Bánovciach otvárajú špičkové centrum vývoja svietidiel pre svetový trh

Bánovce sa stanú centrom vývoja zadných svetiel koncernu Hella pre globálny trh. Od začiatku septembra bude v centre vybavenom najnovšími technológiami pracovať prvých 35 vývojárov. Vo vývojovom centre má celkovo vzniknúť približne 100 nových vysoko špecializovaných pracovných pozícií.


Nové vývojové centrum v Bánovciach

Koncern HELLA, svetový líder v oblasti svetelnej techniky a elektroniky pre automobilový priemysel sa rozhodol na Slovensko preniesť vývoj zadných svetiel pre globálny trh. Nové vývojové a konštrukčné centrum vzniká pri výrobnom závode v Bánovciach nad Bebravou.

Doteraz bolo vývojové know-how sústredné v centrále koncernu v nemeckom Lippstadte a z menšej časti aj v ČR.

Fakt, že vývoj bude sústredený práve na Slovenku je pre nás veľkým úspechom a určite aj vecou prestíže. Vo svete automobilového priemyslu je totiž skôr zaužívaná prax, že vývojové know-how s najvyššou pridanou hodnotou si koncerny držia v materskej krajine.

Viceprezident HELLA pre Slovensko a generálny riaditeľ HELLA Slovakia Lighting, s.r.o.

 Bánovské centrum bude navrhovať riešenia zadných svetlometov pre viaceré medzinárodné automobilové spoločnosti.


Plná kapacita vývojového centra sa môže dosiahnuť v roku 2023

Vo vývojovom centre vznikne približne 100 nových vysoko špecializovaných pracovných miest.

Nábeh bude postupný. Prví špecialisti už prešli zaškolením a momentálne beží nábor ďalších špecialistov. Plán je taký, že ako sa bude náš tím rozširovať, budú sa k nám presúvať aj ďalšie činnosti. Plnú kapacitu centra by sme chceli dosiahnuť v roku 2023.

Líder projektu, ako i segmentu zadných svetiel HELLA Slovakia Lighting, s.r.o.

Projekt bude potrebovať napríklad konštruktérov so skúsenosťami s výrobou plastových dielov, optických inžinierov, elektronických a simulačných inžinierov, projektových manažérov, nákupcov, kvalitárov, kresličov a ďalšie profesie.

Vzhľadom na odbornosť a kvalifikačné predpoklady pôjde o nadpriemerne platené pozície, navyše s možnosťami kariérneho rastu a participácie na globálnej spolupráci v rámci koncernu.


Investície do automatizácie sú nevyhnutné

Rast konkurencieschopnosti HELLA na Slovensku podporujú aj kontinuálne investície do digitalizácie a automatizácie výrobných procesov. Ako vysvetľuje V. Huťan, automatizácia je často vnímaná ako hrozba pre výrobných zamestnancov, v skutočnosti je však nevyhnutná pre udržateľnosť súčasných objemov a navyšovanie produkcie.

Okrem toho, že automatizácia pomáha zvyšovať kvalitu výroby, vytvára aj nové atraktívne pracovné pozície, ktoré sú príležitosťou pre profesijný rast výrobných zamestnancov. Do digitalizácie a automatizácie spoločnosť investuje približne 6 miliónov eur ročne, pričom za posledný rok to bolo viac ako 10 miliónov Euro.

Aktuálne bola v závode Kočovce úspešne otestovaná nová plne automatizovaná lakovňa s najvyššími parametrami ochrany životného prostredia. Ide v poradí už o štvrtú automatizovanú lakovňu HELLA na Slovensku, spoločnosť do nej investovala 4,7 milióna eur.

Ako približuje líder technických procesov Tomáš Starec, celý proces – od vstupu granulátu, cez lisovanie, dopravu, lakovanie a temperáciu je plne automatizovaný, bez potreby manipulácie ľudskou rukou. Tým sa dosiahli vysoko stabilné technické a dekoratívne parametre krycieho skla svetlometu.

 Prevažnú časť z posledných realizovaných projektov automatizácie sa podarilo realizovať s domácimi dodávateľmi, ako napr. ABB, s.r.o., Mapro Slovakia, s.r.o. a MTS, s.r.o. Napríklad v spolupráci s MTS bola pred dvoma mesiacmi úspešne otestovaná plne automatizovaná výrobná linka v Bánovciach.


Zdroj: Hella, upravil Automatizacia365.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *